Przejdź do treści

Ericsson przedstawia nowatorskie rozwiązania telewizyjne na targach IBC w Amsterdamie

Na targach IBC 2009, które odbywają się w dniach 11-15 września, Ericsson i TANDBERG Television przedstawiają najnowsze rozwiązania z zakresu m.in. telewizji HDTV, wideo na żądanie oraz zarządzania treścią.Ericsson po raz pierwszy przedstawia usługi IPTV, oparte na standardzie Open IPTV Forum i zintegrowanych telewizorach cyfrowych. Wśród nowych produktów znajdują się między innymi pierwszy na świecie system kompresji audio i wideo MPEG-4 oraz równie unikalny jednokierunkowy system wideo na żądanie.

Poniżej przedstawiamy przykłady nowych rozwiązań i produktów, które Ericsson i TANDBERG Television prezentują na targach IBC.

Connected Home i konwergentne usługi telewizyjne

W strefie skomunikowanego domu (Connected Home) i konwergentnych usług telewizyjnych (Converged TV Experiences) można zobaczyć bramę Connected Home Gateway, a także zintegrowane, kompleksowe rozwiązanie IPTV obejmujące oprogramowanie warstwy pośredniej oraz infrastrukturę sieci IPTV opartą na standardach. Goście mogą przeglądać wiadomości RSS oraz serwisy Flickr i Twitter bezpośrednio na monitorze telewizora, oglądać wersje demonstracyjne rozwiązań zdalnego dostępu oraz uzyskiwać zdalny dostęp do domowych urządzeń. Prezentacja obejmuje usługi oparte na technologii IMS, usługi sygnalizacji obecności oraz komunikatory przekazujące informacje między telewizorami, urządzeniami mobilnymi i komputerami.

Usługi IPTV w telewizorach podłączonych do sieci bez przystawek

Ericsson prezentuje pierwsze na świecie rozwiązanie IPTV, które nie wymaga przystawki telewizyjnej. Zostało ono opracowane wspólnie przez firmy Ericsson i Sharp i jest oparte na elementach specyfikacji Open IPTV Forum – Release 1. Zapewnia klientom dostęp do kanałów szerokopasmowych, wideo na żądanie oraz usług komunikacyjnych i informacyjnych bezpośrednio z przeglądarki telewizora, bez potrzeby instalowania przystawki. Eliminacja przystawek oznacza dla operatora znacznie niższe koszty operacyjne, a dla abonenta – wygodę (mniej urządzeń i pilotów w domu) oraz mniejsze zużycie energii i związane z nią koszty. Goście mogą obejrzeć program wideo na żądanie na prototypowym telewizorze Sharp, który jest podłączony do rozwiązania telewizyjnego Ericssona za pośrednictwem bramy Connected Home Gateway.

Nowe usługi generujące przychody

Pierwszy w branży system zaplecza, który rozpoznaje urządzenia, przeznaczony dla telewizji wieloplatformowych, umożliwi operatorom wykorzystanie dotychczasowych inwestycji w systemy wideo na żądanie w celu udostępnienia usług na komputerach, telewizorach i urządzeniach mobilnych. Goście mogą obejrzeć prezentację funkcji przełączania sesji (session-shifting), dzięki której abonent może przerwać odtwarzanie pliku na jednym urządzeniu i kontynuować na innym. Pierwszy na świecie jednokierunkowy system wideo na żądanie dla sieci kablowych umożliwi operatorom świadczenie usług z wykorzystaniem istniejących sieci jednokierunkowych i przystawek telewizyjnych. Ericsson prezentuje również system wideo na żądanie, który pozwoli operatorom na świadczenie usług time-shift (odtwarzanie programów „po czasie”) opartych na sieci oraz nadawanie reklam skierowanych do określonych grup odbiorców bezpośrednio w telewizji, bez potrzeby stosowania przystawek, w standardach CI+ lub Open IPTV Forum.

Obniżenie kosztów przepustowości w sieciach DTH

Nowy koder EN8190 MPEG-4 AVC HD do plików wideo 4:2:0 umożliwia dostawcom usług DTH (direct-to-home – transmisja bezpośrednio do domu) zaoferowanie większej liczby kanałów HDTV o lepszej jakości obrazu bez zwiększania kosztów przepustowości. Ericsson przedstawia również, po raz pierwszy w Europie, koder EN8100 MPEG-2, dzięki któremu operatorzy mogą rozszerzyć ofertę usług bez zwiększania przepustowości sieci.

Wysoka jakość transmisji wideo

Pierwszy na rynku system kompresji plików audio i wideo dla rozwiązania MPEG-4 AVC HD 4:2:2 przeznaczony jest dla firm, które zajmują się dostarczaniem i dystrybucją treści. Obejmuje on koder MPEG-4 AVC HD 4:2:2, które umożliwia kodowanie w standardzie 1080p 50/60 HD z dokładnością do 10 bitów. Goście mogą również obejrzeć urządzenie RX8200 Advanced Modular Receiver, pierwszy na świecie odbiornik zintegrowany z dekoderem, który zapewnia dekodowanie wieloformatowe MPEG-2/MPEG-4 4:2:2, dekodowanie 10-bitowe oraz dekodowanie w standardach SD, HD i 1080p 50/60.

Rozwiązania do zarządzania treścią

Debiutujący w Europie system CMS (Content Management System) WatchPoint pozwoli operatorom na rozszerzenie dotychczasowej oferty usług wideo na żądanie, wprowadzenie tych usług na nowych platformach oraz zwiększenie osiąganych dzięki nim przychodów. Nowy system AMS (Asset Management System) „Lite” przyniesie wiele korzyści małym dostawcom usług na żądanie. Goście mogą również obejrzeć prezentację reklam kierowanych do określonej grupy docelowej, zarządzania kampaniami reklamowymi na wielu platformach oraz rozwiązania Ericsson Ad Orchestrator, które ułatwia dotarcie z reklamą do odpowiednich grup odbiorców poprzez kanały komunikacji mobilnej.

Technologie dostępu nowej generacji dla telewizji internetowej (IPTV)

Ericsson jest liderem w dziedzinie technologii dostępu do sieci optycznych GPON i miedzianych VDSL2. Oferuje duży wybór rozwiązań do sieci optycznych i miejskich oraz routerów brzegowych. Pomaga wielu operatorom telekomunikacyjnym we wprowadzaniu usług IPTV nowej generacji.

Na targach IBC przedstawia swoje najlepsze na rynku rozwiązanie Fiber-to-the-Curb IP-DSLAM, które umożliwia połączenie technologii GPON i VDSL2, co z kolei ułatwia rozszerzenie skali i zakresu rynku telewizji IPTV.