Wirtualna Polska z Wikipedią. Połączenie wiadomości i encyklopedii w nowym serwisie – wikipedia.wp.pl

Wirtualna Polska przygotowała specjalny serwis, który w innowacyjny sposób oferuje jednoczesny dostęp do wybranych informacji i usług WP oraz haseł zamieszczonych w Wikipedii.Powiązanie wiadomości prezentowanych w kilkudziesięciu serwisach tematycznych Wirtualnej Polski – informacyjnych, biznesowych, edukacyjnych, technicznych, rozrywkowych – z zasobami encyklopedycznymi Wikipedii umożliwia internautom poszerzanie i uzupełnienie wiedzy.

„Wirtualna Polska to dziesiątki specjalistycznych serwisów WWW, których redakcje współpracują z najważniejszymi mediami z kraju i ze świata. Dzięki temu WP to olbrzymie źródło informacji. Połączenie potencjału portalu z ofertą Wikipedii, zawierającej rozwinięcie ponad 633 tysięcy haseł, daje internautom zupełnie nowe możliwości – mówi Bartłomiej Krawczyk z WP, Kierownik Projektu – Wikipedia.wp.pl to już teraz wyjątkowa propozycja dla użytkowników, a przecież zarówno WP jak i wirtualna encyklopedia nie powiedziały ostatniego słowa i wciąż powiększają swoje zasoby.”

Dzięki mechanizmowi wewnętrznego wyszukiwania określony artykuł na stronie Wirtualnej Polski powiązany jest z innymi serwisami WP, o podobnej tematyce. Jednocześnie kliknięcie w podlinkowany i oznaczony znakiem „W” termin (hasło, nazwisko) w artykule, przeniesie użytkownika do konkretnego materiału w Wikipedii, wybranego dla tej wiadomości jako najbardziej adekwatny. System przekierowywania (crosslinkowania) działa w obie strony – hasła w wolnej encyklopedii prowadzić będą do powiązanych z nimi artykułów w zasobach WP.

Grafika serwisu oparta jest na kolorystyce i układzie Wikipedii, jednak, jak wyjaśnia Bartłomiej Krawczyk „Celowo ograniczony został dostęp do opcji edytorskich, bowiem nie każdy internauta jest zainteresowany dodawaniem do encyklopedii własnych haseł, bądź uzupełnianiem już istniejących. Ważne jest jednak to, że wszystkie zmiany i nowe definicje w Wikipedii pojawiają się na stronach serwisu WP – dodaje Krawczyk – Wikipedia.wp.pl jest przykładem nowego modelu współpracy biznesowej. Z jednej strony to poszerzenie kontentu portalu poprzez bezpośrednie powiązanie z hasłami Wikipedii, z drugiej – wsparcie finansowe Fundacji Wikimedia, również z przychodów reklamowych.”

Warto podkreślić, że wszystkie formy reklamowe, które zamieszczane są w witrynie, otrzymały akceptację Fundacji.

Wikipedia.wp.pl to miejsce dla wszystkich, którzy szukają niezliczonych odpowiedzi, a niekoniecznie mają smykałkę edytorską, a także tych, którzy chcą wspierać rozwój wyjątkowego przedsięwzięcia na skalę światową, jakim jest Wikipedia. – zaznacza Aleksandra Ciechomska-Smereczyńska, Dyrektor Pionu Business Development Wirtualnej Polski.

Przypomnijmy, w kwietniu tego roku France Telecom (do której, w ramach Grupy TP należy Wirtualna Polska) zawarł umowę z Fundacją Wikimedia. Oba podmioty wspólnie pracują nad tworzeniem nowych projektów na bazie Wikipedii.

PRportal.pl – informacje prasowe dla biznesu