Przejdź do treści

Usługa PayByNet dostępna dla użytkowników bankowości elektronicznej w Citi Handlowy

Citi Handlowy udostępnia użytkownikom Citibank Online usługę PayByNet. Usługa, dostępna w Citibank Online jako „Płacę z Citi Handlowy”, pozwoli klientom banku wygodnie i szybko płacić za zakupy internetowe. Wkrótce klienci Citi Handlowy będą także mogli bezpośrednio z konta internetowego regulować opłaty wymagane przy załatwianiu spraw urzędowych. Usługę PayByNet świadczy Krajowa Izba Rozliczeniowa S.A.

PayByNet to pierwszy w Polsce system, który w czasie rzeczywistym przekazuje informacje o realizacji przelewu pomiędzy klientem a internetowym sklepem lub e-urzędem. Przelew realizowany jest bezpośrednio pomiędzy rachunkami zleceniodawcy i beneficjenta. Gwarantem dokonania takiej płatności jest Krajowa Izba Rozliczeniowa S.A. – operator usługi PayByNet. Sklep internetowy lub e-urząd otrzymuje informację o dokonaniu wpłaty jeszcze zanim pieniądze faktycznie znajdą się na jego koncie, bezpośrednio po akceptacji płatności przez klienta. Bezpieczeństwo, bezpośredni przepływ środków z konta klienta na konto e-urzędu oraz gwarancja płatności sprawiły, że system PayByNet został wybrany przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji do realizacji płatności na elektronicznej Platformie Usług Administracji Publicznej (ePUAP).

Wymienione cechy systemu PayByNet przekonały bank Citi Handlowy do udostępnienia tej usługi na platformie bankowości internetowej Citibank Online. Usługa PayByNet dostępna w Citibank Online jako „Płacę z Citi Handlowy” przeznaczona jest dla klientów indywidualnych banku. W Citi Handlowy stawiamy na nowatorskie podejście do produktu i dynamiczny rozwój. Chcemy, aby nasi klienci jak najczęściej korzystali z przywileju pierwszeństwa – podkreśla Damian Zozula, Dyrektor Departamentu Usług Internetowych w Citi Handlowy. Uruchamiając dzisiaj usługę PayByNet, oferujemy bezpieczny sposób płacenia w Internecie, który pozwala na regulowanie zobowiązań w czasie rzeczywistym. Wkrótce ułatwimy też naszym klientom załatwianie spraw urzędowych. Posiadacze konta w Citi Handlowy będą mogli zapłacić za usługi realizowane przez urzędy bezpośrednio z konta, bez potrzeby wychodzenia z domu, bez konieczności stania w kolejce, dodaje.

System PayByNet został wdrożony na platformie ePUAP. Dzięki temu klienci e-urzędów oraz posiadacze konta w Citi Handlowy będą mogli regulować opłaty urzędowe drogą elektroniczną. Płatności te będą potwierdzane Elektronicznym Poświadczeniem Opłaty (EPO). Ułatwi to i znacznie przyspieszy załatwianie wielu spraw administracyjnych. Do tej pory system PayByNet wykorzystywany był głównie w handlu elektronicznym. Dzięki porozumieniu z MSWiA, PayByNet stał się pierwszą usługą płatniczą wdrożoną na platformie ePAUP. KIR S.A. prowadzi zaawansowane rozmowy z urzędami, które są zainteresowane udostępnieniem swoim klientom elektronicznego sposobu realizacji płatności za czynności administracyjne. Duży potencjał w rozwoju tego rozwiązania widzą też banki. Prowadzimy obecnie rozmowy z kolejnymi partnerami i przewidujemy, że w niedalekiej przyszłości usługę PayByNet będą oferowały kolejne banki. To oznacza, że klienci będą mogli zdecydowanie łatwiej i szybciej załatwiać sprawy urzędowe, wyjaśnia Artur Wojtczuk, dyrektor produktu ds. płatności internetowych w Krajowej Izbie Rozliczeniowej S.A.

Do systemu PayByNet poprzez platformę ePUAP przystąpiły już pierwsze urzędy: Śląski Urząd Wojewódzki w Katowicach, Urząd Miasta w Piotrkowie Trybunalskim, Urząd Miasta i Gminy Kolonowskie, Urząd Gminy Korfantów, Gmina Swarzędz, Urząd Gminy Brójce. Do usługi wkrótce dołączy Urząd Miasta Żyrardów. Ponadto KIR S.A. prowadzi rozmowy z Centralnym Ośrodkiem Informacji Statystycznej, który jest zainteresowany udostępnieniem swoich usług na platformie ePUAP wraz z systemem płatności PayByNet. Zaawansowane są również rozmowy z kolejnymi urzędami.