QNAP rozszerzył ofertę dysków sieciowych o dwa czterodyskowe modele przeznaczone dla małych i średnich firm

QNAP Systems zaprezentował dwa nowe modele dysków sieciowych: TS-419P w obudowie tower i TS-419U w obudowie rack. Każdy z dwóch modeli obsługuje cztery dyski SATA hot-swap, dzięki czemu całkowita pojemność serwera może sięgać aż 8TB. Zaimplementowana jest obsługa zarówno dysków twardych 2,5 cala, jak i 3,5 cala.

Serwery TS-419P i TS-419U zostały wyposażone w procesor Marvell 1.2GHz CPU i pamięć 512MB DDRI, gwarantujące wydajność połączoną z małym poborem mocy. Nowe urządzenia można skonfigurować w trybach RAID 0/1/5/6/5+ zapasowy lub jako JBOD. Serwery wspierają rozszerzenie pojemności RAID online oraz migracje pomiędzy różnymi poziomami RAID online, co znacznie zwiększa funkcjonalność tego sprzętu. Oba modele obsługują usługę iSCSI Target z Thin Provisioning, posiadają dwie karty sieciowe Gigabit LAN oraz wspierają usługę port trunking, a także umożliwiają konfigurację kilku adresów IP. Zarówno TS-419P, jaki i TS-419U udostępniają po cztery złącza USB i po dwa e-SATA.

QNAP TS-419P stanowi ciekawą propozycję dla użytkowników domowych czy też firm z sektora SOHO. Jest w pełni kompatybilny z różnymi systemami operacyjnymi, jak Windows, Macintosh, Linux, UNIX, a dodatkowo ma wbudowaną funkcję media serwera UPnP/ DLNA (TwonkyMedia), który jest zgodny z wieloma playerami DLNA, jak np. konsole do gier Sony® PS3 i Microsoft® Xbox 360. Po zainstalowaniu aplikacji DLNA/ UPnP w telefonie iPhone lub odtwarzaczu iPod Touch, użytkownik ma dostęp do plików zgromadzonych w TS-419P. Może odtwarzać pliki wideo, muzyczne i zdjęcia poprzez sieć bezpośrednio z serwera.

Dodatkowo, na komputerze PC zainstalować można oprogramowanie QGet, które umożliwia użytkownikom zdalne zarządzanie Stacją Pobierania z obsługą BT/ FTP/HTTP. TS-419P można wykorzystywać jako magazyn kopii zapasowej danych z wszystkich komputerów znajdujących się w sieci, zabezpieczając wartościowe dane. Model TS-419U ma dokładnie takie same funkcje, co model TS-419P. Jedyna różnica to obudowa 1U przeznaczona do montażu w szafie rack.

– QNAP to nie tylko dyski sieciowe dla dużych firm i korporacji – mówi Paweł Premicz z EPA Systemy, autoryzowanego dystrybutora dysków sieciowych QNAP w Polsce. – Oferta dysków sieciowych QNAP przeznaczona jest zarówno dla użytkowników domowych, jak i małych firm. Decydują o tym funkcje, które zaimplementowane są w tych serwerach, w tym np. obsługa różnych systemów operacyjnych, współdzielenie plików multimedialnych w sieci, hosting własnych stron WWW, pobieranie plików, a nawet nagrywanie obrazu z kamer IP podłączonych do sieci – dodaje Grzegorz Bielawski z EPA Systemy.

TS-419P i TS-419U działają pod kontrolą nowej wersji firmware V3, która rozszerza możliwości tych urządzeń. Wśród funkcji znajduje się m.in. obsługa wirtualnych dysków (w sumie można połączyć w sieci poprzez iSCSI do 8 urządzeń), wyjątkowa funkcja QNAP RAID Recovery, umożliwiająca odbudowę nieaktywnej struktury RAID 1,5, lub 6, uszkodzonej np. przez przypadkowe wyjęcie dysku. Usługa Odnajdowania w Sieci została wzbogacona o protokół Bonjour oferujący dostęp do usług bez konieczności konfiguracji HTTP, SAMBA, FTP, AFP i SSH. Dodatkowo, serwer zapewnia pełną obsługę UPnP. Inne funkcje, jakie oferuje nowy firmware V3 to: wsparcie systemu plików EXT4 z obsługą dużych wolumenów i plików, obsługa SNMP oraz bitmap, znacznie przyspieszające odbudowę wolumenu RAID po awarii lub dodaniu/usunięciu dysku. Interfejs firmware V3 bazuje na technologii AJAX, dzięki czemu zarządzanie serwerem jest bardziej intuicyjne oraz zwiększa kompatybilność z popularnymi przeglądarkami.

QNAP posiada obecnie najbardziej rozbudowaną ofertę dysków sieciowych NAS. Na rynku dostępne są modele 1, 2, 4, 5, 6, i 8-dyskowe w obudowie tower oraz modele w obudowie rackowej. Urządzenia są więc w stanie sprostać oczekiwaniom zarówno małych/średnich firm, dużych przedsiębiorstw, jaki i użytkowników indywidualnych.

W swoich produktach QNAP oferuje funkcję HOT SWAP i unikalne usługi dostępne tylko dla modeli z platformą Intel, jak iSCSI, podwójny port Gigabit, który można skonfigurować jako fail over, load-balancing i mulit-IP. Dyski sieciowe NAS QNAP zapewnią funkcję prostego hostingu, obsługują RAID 0, 1, 5, 6, i 5+ hot spare, potrafią pobierać pliki, udostępniać drukarki, wykonywać kopię danych przez sieć, nagrywać obraz z kamer IP i wiele więcej. Są w pełni kompatybilne z systemami operacyjnymi Windows, Macintosh, Linux i Unix, Oferowane przez urządzenia QNAP wydajne zarządzanie energią sprawia, że są bardziej przyjazne dla środowiska.

Dostępność

Dyski sieciowe QNAP TS-419P i TS-419U są już dostępne na polskim rynku w ofercie EPA Systemy (www.epasystemy.pl) w cenie 2490 PLN netto (TS-419P) oraz 3330 PLN netto (TS-419U).

PRportal.pl – informacje prasowe dla biznesu