Przejdź do treści

Kaspersky Lab publikuje raport „Ewolucja spamu: styczeń – czerwiec 2009”

Kaspersky Lab, producent rozwiązań do ochrony danych, przedstawia swój raport dotyczący ewolucji spamu w rosyjskim segmencie Internetu w pierwszej połowie 2009 roku. Analitycy z Kaspersky Lab zidentyfikowali trendy w wysyłkach spamowych w czasie globalnego kryzysu gospodarczego.

Raport zawiera przegląd spamu krążącego w rosyjskojęzycznym segmencie Internetu, łącznie z ilością i źródłami spamu, liczbą zainfekowanych odsyłaczy i załączników, rozkładem spamu według kategorii oraz udziałem procentowym spamu zawierającego obrazy.

Mimo problemów ekonomicznych i coraz większej atrakcyjności biznesu cyberprzestępczego ilość spamu nie zmieniła się znacząco. W pierwszej połowie 2009 roku udział wiadomości phishingowych stale spadała. Rosja i Stany Zjednoczone nadal prowadzą pod względem ilości wysyłanego spamu, jednak stopniowo inne kraje zaczynają stanowić znaczące źródła spamu.

Do rekordowego poziomu wzrósł udział wiadomości wysyłanych przez spamerów reklamujących swoje usługi. Kryzys nie wpłynął na liczbę ofert innych grup cyberprzestępczych. Jednocześnie znacznie spadł udział wiadomości spamowych reklamujących usługi i towary pochodzące z realnej gospodarki. „Tempo, w jakim wysyłano ten rodzaj spamu, pokazuje, w jakiej kondycji znajdują się małe i średnie przedsiębiorstwa w czasie kryzysu” – mówią autorzy artykułu.

Pełny raport jest dostępny w Encyklopedii Wirusów VirusList.pl prowadzonej przez Kaspersky Lab: http://www.viruslist.pl/analysis.html?newsid=553.