Przejdź do treści

Gorące mieszkaniobranie

Tagi:

Przed nami jesienne targi mieszkaniowe, a już wkrótce także aukcje. Spora część z nas zastanawia się właśnie nad wyborem mieszkania. Poza ceną zaczynamy kierować się także innymi kryteriami. 70% warszawiaków wybrałoby mieszkanie ogrzewane ciepłem sieciowym.Z kupnem własnych czterech kątów wiążą się spore wydatki. Co zrobić, by nie był to tylko wydatek a dobra inwestycja? Trzeba kupować mądrze, a więc dokładnie sprawdzić i przeliczyć wszystkie koszty związane z nowym M.

Warto zatem zadbać o to, by w trakcie spłat kredytu mieszkaniowego nie ponosić już innych, zbyt dużych wydatków. W domowym bilansie powinniśmy uwzględniać nie tylko pieniądze, ale także dostępność, wygodę, bezpieczeństwo i ekologię.

Pieniądze

Przyjrzyjmy się kosztom użytkowania naszego wymarzonego gniazdka. Rozwój technologii daje nam możliwość oszczędzania energii elektrycznej – energooszczędne żarówki, lodówki, pralki itd. Zaoszczędzić możemy również na cieple. Korzystamy z niego odkręcając kran z ciepłą wodą, a zimą ogrzewając się grzejnikami. Ciepło może powstawać w różny sposób, a to ma istotny wpływ na jego cenę. Które zatem ciepło jest najtańsze i skąd je wziąć? W Warszawie budynki ogrzewane są ciepłem pochodzącym z kotłowni gazowych lub olejowych, jednak większość przez ciepło z sieci ciepłowniczej należącej do SPEC (Stołecznego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej). Ceny gazu i oleju zależą od bieżącej sytuacji geopolitycznej. Ciepło ze SPEC powstaje jako produkt uboczny produkcji energii elektrycznej, opartej na stabilnych krajowych zasobach.

Ceny ciepła systemowego nie mogą być ustalane dowolnie. Nad ich kształtowaniem czuwa państwowy regulator – Urząd Regulacji Energetyki. Cena ciepła sieciowego wynika z kosztów jego produkcji i dostarczenia go do odbiorcy. Porównanie warszawskich cen wskazuje, że ciepło przesyłane systemem ciepłowniczym jest tańsze od ciepła „gazowego” o ok. 30% i od „olejowego” – o ok. 40%.

Dostępność

Jak więc znaleźć mieszkanie, które jest ogrzewane ciepłem sieciowym? Warszawska sieć ciepłownicza przebiega pod 80% powierzchni miasta. Co roku przybywają kolejne kilometry ciepłociągów, by nowo powstające budynki mogły korzystać z ciepła sieciowego. Jest więc wielkie prawdopodobieństwo, że wybrany przez nas kącik będzie ogrzewany właśnie ciepłem ze SPEC. Dla pewności można sprawdzić w SPEC czy dostarcza ciepło do naszego przyszłego budynku zanim zdecydujemy o zakupie.

Jeśli przyszłe gniazdko nie jest zasilane ciepłem sieciowym, ale jest w pobliżu sieci ciepłowniczej, SPEC chętnie przyłączy nasz budynek do tańszego ciepła. Wystarczy, że nasza administracja złoży u dystrybutora odpowiedni wniosek.

Wygoda

Zwykłe domowe obowiązki nie zostawiają nam zbyt dużo czasu na zastanawianie się kiedy kaloryfery powinny być ciepłe a kiedy mają się wyłączać; jak się ogrzać kiedy administrator ich nie włącza, choć na dworze zimno. Na szczęście nie musimy się tym martwić, bo ciepło z systemu ciepłowniczego jest dostępne przez cały czas. Jest całkowicie bezobsługowe. Automatyczne urządzenia dbają o to, by ogrzewanie włączyło się w odpowiednim momencie i wyłączyło wtedy, kiedy nie jest już nam potrzebne. Ostatnia wiosna oraz początek lata były wyjątkowo kapryśne i wilgotne – osoby korzystające z ciepła ze SPEC mogły cieszyć się ciepłym i suchym mieszkaniem.

O naszym spokoju i komforcie decyduje także fakt, czy sami musimy zajmować się konserwacją oraz serwisem instalacji. Koszty związane z konserwacją urządzeń stanowiących wyposażenie indywidualnych ciepłowni są dzielone pomiędzy wszystkich mieszkańców budynku. Jeśli wybierzemy mieszkanie w budynku zasilanym przez ciepło systemowe, o sprawność i stałą modernizację systemu ciepłowniczego dba dostawca ciepła. Mieszkańcy nie ponoszą opłat w tym zakresie. SPEC ma również wyspecjalizowaną jednostkę, która może prowadzić konserwację i serwis instalacji w naszych budynkach. Takie zlecenia są realizowane na podstawie odrębnych umów z Pogotowiem Ciepłowniczym, które jako jedyne w Warszawie jest do dyspozycji przez 24 godziny na dobę, niezależnie od tego czy jest to zwykły dzień roboczy, czy np. Nowy Rok.

Bezpieczeństwo

W domu chcemy czuć się swobodnie i bezpiecznie. Unikamy sytuacji, które zagrażają naszemu zdrowiu czy życiu. Ciepło z systemu ciepłowniczego nie tylko nie wymaga od nas jakiejkolwiek obsługi, ale także jest całkowicie bezpieczne dla mieszkańców. Nie stwarza zagrożenia wybuchem czy zatruciem czadem. Warto więc zwrócić uwagę jak ogrzewany jest budynek oraz jak powstaje ciepła woda. Jeszcze w niektórych warszawskich budynkach ciepłą wodę podgrzewają indywidualne piecyki. Także w tych budynkach istnieje możliwość zlikwidowania czasem awaryjnych podgrzewaczy i korzystanie z ciepłej wody ogrzewanej przez system ciepłowniczy. Łazienka zyskuje na czystości, bezpieczeństwie, a także na powierzchni, którą dotychczas zajmował piecyk.

Ekologia

Sposób powstawania i korzystania z ciepła sieciowego decyduje o tym, że jest to najbardziej efektywny i ekologiczny sposób na ogrzanie naszych mieszkań. Ciepło wytwarzane przy produkcji energii elektrycznej nie „ogrzewa” atmosfery, tylko trafia do naszych kaloryferów. Profesjonalne elektrociepłownie inwestują potężne pieniądze w ochronę środowiska. Także sam system ciepłowniczy, który przesyła ciepło do budynków, jest stale modernizowany po to, by był coraz bardziej energooszczędny. Nawet budynki, które są zasilane przez lokalne kotłownie, w każdej chwili mogą zostać przyłączone do systemu ciepłowniczego. Likwidacja indywidualnych kotłowni to likwidacja niskiej emisji w mieście – sami możemy realnie wpływać na poprawę naszego lokalnego środowiska.

Wybierając mieszkanie zwracajmy uwagę nie tylko na jego cenę, ale na to czy będzie bezpieczne, wygodne, ciepłe i tanie w utrzymaniu. Dobry wybór pozwoli zaoszczędzić pieniądze, nasz czas a nawet zrobić coś pożytecznego dla środowiska i przyszłych pokoleń.