Fundacja „CEPELIA” z okazji jubileuszu 60-lecia ogłasza konkurs na „Pamiątkę z Polski”

Fundacja „CEPELIA” z okazji jubileuszu 60-lecia ogłasza 1 września 2009 r konkurs na „Pamiątkę z Polski”. Celem konkursu jest pozyskanie nowych, niesztampowych projektów pamiątkarskich promujących Polskę. Mają one odwoływać się do estetyki sztuki ludowej, łącząc tradycyjne elementy i wzory polskiej kultury ze współczesną formą.

1 Bogdan Zdrojewski, CEPELIA, Jan Włostowski, Państwowe Muzeum Etnograficzne w Warszawie, Polska Organizacja Turystyczna, Samorząd Województwa Mazowieckiego, Stowarzyszenie Twórców Ludowych, Związek Polskich Artystów PlastykówPrace konkursowe można zgłaszać w dwóch kategoriach: INSPIRACJA – pamiątki odpowiadające na aktualne trendy i tendencje współczesnego wzornictwa przemysłowego oraz TRADYCJA – pamiątki czerpiące z bogactwa kultury polskiej. Konkurs jest ogólnopolski, mogą w nim również uczestniczyć twórcy z zagranicy. Konkurs trwa od 1 września do 31 października 2009. Główna nagroda wynosi 15 000 zł. Rozstrzygnięcie nastąpi 9 listopada 2009, a najciekawsze pamiątki zostaną zaprezentowane podczas wystawy pokonkursowej w Państwowym Muzeum Etnograficznym w Warszawie w listopadzie 2009 r. Jury oceni nadesłane projekty pod kątem oryginalności, walorów estetycznych, a także marketingowych dla promocji Polski i kultury polskiej. Regulamin Konkursu dostępny jest na stronie www.cepelia.pl.

Honorowy patronat nad Konkursem objął Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Bogdan Zdrojewski. Partnerami konkursu są Polska Organizacja Turystyczna, Związek Polskich Artystów Plastyków, Samorząd Województwa Mazowieckiego, Stowarzyszenie Twórców Ludowych oraz Państwowe Muzeum Etnograficzne w Warszawie.

„Pragniemy zaprosić uczestników konkursu do odkrywania bogactwa polskiej kultury oraz sztuki ludowej i odwołania się do niej w swoich projektach pamiątek z Polski” – powiedział Jan Włostowski, Prezes Zarządu Fundacji „Cepelia” Polska Sztuka i Rękodzieło. „Liczymy na prace zarówno tradycyjne, jak i takie, które w kreatywny sposób będą interpretowały ludowe i narodowe tradycje. Cepelia od zawsze współpracowała z artystami plastykami i projektantami. Organizując Konkurs w sześćdziesiątą rocznicę istnienia Cepelii chcemy o tej współpracy przypomnieć, a młodym artystom i designerom dać szansę na rozwój i wygraną”.

Cepelia jest instytucją, która od 60 lat skupia się na zachowaniu, rozwoju i propagowaniu sztuki ludowej i nieprofesjonalnej. Działalność Cepelii, założonej w 1949 roku, jest wielowymiarowa. Corocznie realizuje działania edukacyjne, organizuje konkursy, przeglądy, targi i wystawy związane ze sztuką ludową, w tym Targi Sztuki Ludowej w Krakowie oraz Cepeliadę w Sopocie. Organizuje lokalne i ogólnopolskie konkursy związane ze sztuką ludową, wspiera artystów i twórców ludowych. Posiada sieć sklepów z tradycyjnymi wyrobami. To dzięki wieloletnim działaniom Cepelii współcześni artyści i projektanci mogą inspirować się wciąż żywym tradycyjnym rękodziełem i sztuką.

PRportal.pl – informacje prasowe dla biznesu