SAP HR na usługach rozliczeń akordowych w Fabryce Wagonów Gniewczyna

GAVDI Polska zakończyła wdrożenie SAP HR w Fabryce Wagonów Gniewczyna SA. Główny cel projektu został zrealizowany – dane z modułów produkcyjnych wdrożonych przez IDS Scheer automatycznie spływają do modułu HR.

Fabryka w Gniewczynie ma rozbudowany proces rozliczania wynagrodzeń pracowników działu produkcji w zależności od efektywności ich pracy, czyli ilości elementów wykonanych w określonym czasie i określonej stawce kosztowej. Tak skomplikowany system wynagradzania akordowego niesie ogromne wyzwania dla działu HR. Zarząd fabryki postanowił więc – wdrażając system SAP ERP dostosowany do jej potrzeb – z modułami planowania i rozliczania produkcji, serwisu, remontów i kontrolingu, wdrożyć również ściśle zintegrowany z nimi moduł zarządzania kadrami i płacami (HR).

Przed implementacją SAP HR rozliczanie pracowników akordowych prowadzono metodą półautomatyczną – w systemie potwierdzane były operacje i wyliczane kwoty dla brygad, natomiast przypisanie liczby godzin dla pracowników było wyliczane ręcznie i wprowadzane do systemu.

– Projekt był skomplikowany – wyjaśnia Szymon Knobloch, członek zarządu, dyrektor konsultingu GAVDI Polska. – Wprawdzie SAP ERP dysponuje modułem do wspierania rozliczania akordów grupowych, ale ze względu na specyficzne algorytmy rozliczeń płac akordowych musieliśmy dostosować nasz autorski moduł do potrzeb klienta. Ważne było również skoordynowanie prac z konsultantami IDS Scheer, którzy budowali i konfigurowali aplikację do zarządzania produkcją.

– Priorytetowym celem wdrożenia SAP HR była jego pełna integracja, czyli bezpośrednie automatyczne połączenie z modułami produkcji – od momentu zarejestrowania zleceń produkcyjnych przez rozliczanie listy płac po zaksięgowanie wynagrodzeń – mówi Leszek Kłapa, kierownik Projektu IT w Fabryce Wagonów Gniewczyna SA. – Przede wszystkim zależało nam na dokładnej ewidencji kosztów, w tym robocizny i materiałów. Stało się to możliwe dzięki odpowiedniej konfiguracji całego systemu i zmianom organizacyjnym w fabryce.

Rozwiązanie zastosowane w fabryce wagonów polega na tym, że informacja o wykonanej produkcji trafia od razu do systemu ERP, czyli wszystkie operacje technologiczne są potwierdzane i automatycznie wprowadzane do systemu za pomocą czytników kodów kreskowych. Na razie potwierdzenia wykonują wydzielone osoby w poszczególnych wydziałach produkcyjnych, z czasem czynności te zostaną przesunięte na poszczególne stanowiska robocze.

– W efekcie naszych działań znikły tony papierowych kart produkcyjnych, na których skrupulatnie odnotowywano, jaki pracownik, w jakiej brygadzie, jakie elementy wytworzył – mówi Szymon Knobloch. – Teraz wszystko jest wprowadzane elektronicznie do systemu w postaci raportów integracyjnych. Łatwo sobie wyobrazić, ile czasu zaoszczędziliśmy w procesie przetwarzania papierowych dokumentów.

Jakie korzyści biznesowe oczekiwane są w Gniewczynie? – Przede wszystkim chodzi o bieżące monitorowanie statusu realizowanych kontraktów oraz kosztów produkcji w celu zwiększenia efektywności produkcji i uniknięcia opóźnień w dostawach do klientów – mówi Leszek Kłapa. – Ważna jest również poprawa nadzoru i kontroli w obszarze zarządzania jakością, co wynika z faktu, że potwierdzanie produkcji będzie się odbywać najpóźniej następnego dnia, a w potwierdzanych operacjach uwzględniona jest międzyoperacyjna kontrola jakości. Korzyści już są widoczne.

Wdrożenie w fabryce Gniewczyna objęło pełen zakres twardego HR: moduły kadrowe, płacowe, zarządzanie organizacją, elementy modułu BHP. Z systemu HR będzie korzystać około 20 użytkowników. Zapewni on rozliczanie płac akordowych ok. 1500 pracowników fabryki.

PRportal.pl – informacje prasowe dla biznesu