Ranking najniebezpieczniejszych zagrożeń komputerowych ostatnich 20 lat

Eksperci z Laboratorium PandaLabs przedstawili ranking najbardziej niebezpiecznych zagrożeń komputerowych, które pojawiły się w ciągu 20 lat. Jak wynika z analizy Laboratorium pierwsze wirusy były tworzone aby rozsławić ich twórców i rozbawić użytkowników. Przez 20 lat cel powstawania wirusów zmienił się diametralnie. Dziś są tworzone by infekować niepostrzeżenie i dla swoich twórców zdobywać korzyści finansowe. Spis wszystkie niebezpiecznych kodów można znaleźć na stronie http://www.pandasecurity.com/20anniversary. Ranking zbiega się z 20 rocznicą istnienia firmy Panda Security.

Zagrożenia zostały wybrane zgodnie z rozgłosem jaki uzyskały przez szeroko rozpowszechnione epidemie. Oto Galeria Sław:

 • Friday 13 / Jerusalem (Piątek 13 / Jeruzalem) – stworzony w Izraelu w 1988 roku (jeszcze przed powstaniem firmy Panda Security) i wykryty po raz pierwszy w Jeruzalem. Przypuszczalnie upamiętniał 40-lecie Izraela. Kiedy tylko nadchodziła data piątek 13, kasował wszystkie programy zainstalowane na zainfekowanym komputerze.
 • Barrotes (Pręt) – pierwszy dobrze znany hiszpański wirus, który pojawił się w 1993 roku. Gdy instalował się na komputerze, pozostawał w ukryciu do 5 stycznia, a gdy się aktywował wyświetlał na ekranie komputera szereg więziennych krat.
 • Cascade / Falling Letters (Kaskada / Spadające listy) – stworzony w Niemczech w 1997 roku. Ilekroć infekował komputer, sprawiał, że na ekranie pojawiała się kaskada spadających listów.
 • CIH / Chernobyl (CIH / Czarnobyl) – ten wirus został stworzony na Tajwanie w 1998 roku. Rozprzestrzenił się zaledwie w ciągu tygodnia i zainfekował tysiące komputerów.
 • Melissa (Melisa) – po raz pierwszy pojawił się 26 marca 1999 r. w USA. Ten złośliwy kod do rozprzestrzenienia się używał inżynierii społecznej. Treść wiadomości jaką wysyłał brzmiała: „To jest ten dokument o który prosiłeś… nie pokazuj go nikomu innemu ;-)”.
 • ILoveYou or Loveletter – tak sławny, że prawie nie potrzebuje prezentacji. Ten romantyczny wirus pojawił się w Filadelfii w 2000 roku. Wiadomości e-mail z tematem ‘ILoveYou’ zainfekowały miliony komputerów osobistych na całym świecie, a także organizacji takich jak Pentagon.
 • Klez – stworzony w Niemczech w 2001 roku, infekował komputery tylko 13 dnia nieparzystego miesiąca.
 • Nimda – jego nazwa to pochodzi od słowa ‘admin’ napisanego wspak. Był zdolny do tworzenia uprawnień administratora na zarażonym komputerze. Powstał w Chinach 18 wrześnie 2001 roku.
 • SQLSlammer (Wiezienie SQL) – groźny kod, który spędzał sen z powiek administratorom. Po raz pierwszy pojawił się 25 stycznia 2003 roku i w zaledwie kilka dni zainfekował ponad pół miliona serwerów.
 • Blaster (pot. Pistolet) – ten wirus stworzony w USA 11 sierpnia 2003 roku rozprzestrzeniał się za pomocą wiadomości: “chcę tylko powiedzieć kocham cię San!!” (Ciągle nie wiadomo kim jest San…) oraz “Billu Gatsie, dlaczego to umożliwiasz? Przestań zarabiać pieniądze i napraw swoje oprogramowanie”.
 • Sobig – ten niemiecki wirus był sławny latem 2003 roku. Najbardziej szkodliwy wariant “F” zaatakował 19 sierpnia i stworzył ponad milion swoich kopii.
 • Bagle (Precelek) – pojawił się 18 stycznia 2004 roku i był jednym z najbardziej płodnych wirusów ze względu na liczbę wariantów.
 • Netsky – ten robak także pochodzi z Niemiec. Powstał w 2004 roku, a wykorzystywał słabość Internet Explorera. Jego twórca jest także odpowiedzialny za powszechnie znany wirus Sasser.
 • Conficker – ostatni na liście i najmłodszy, pojawił się w listopadzie 2008 roku. Co zaskakujące jeśli ma się skonfigurowana klawiaturę na ukraińską, nie zaatakuje…
PRportal.pl – informacje prasowe dla biznesu