Ponad 26 milionów zagrożeń złośliwym oprogramowaniem zgłoszonych w lipcu przez polskich użytkowników AVG

Firma AVG Technologies, globalny dostawca rozwiązań bezpieczeństwa internetowego, przedstawia wyniki analiz przeprowadzonych przez naukowców z centrum badawczego M-TRAP. Zadaniem specjalistów z Centrum AVG Malware TRAP (M-TRAP – Malware Trending, Reporting, Analysis, Prevalence) jest zbieranie i analiza informacji o złośliwym oprogramowaniu i sposobach jego rozprzestrzeniania się w Internecie.

Specjaliści z Centrum M-TRAP analizują dane pochodzące od ponad 80 milionów użytkowników rozwiązań AVG na całym świecie. Badając złośliwe oprogramowanie w warunkach kwarantanny, szukają najskuteczniejszych form ochrony przed złośliwymi programami. Od stycznia tego roku naukowcy z Centrum M-TRAP gromadzą informacje o złośliwym oprogramowaniu pochodzące również od naszych rodzimych internautów korzystających z rozwiązań antywirusowych AVG.

– W samym tylko lipcu otrzymaliśmy od Polskich użytkowników informacje o ponad 26 milionach przypadków zagrożeń spowodowanych działaniem złośliwego oprogramowania – powiedział Karel Obluk, CTO AVG Technologies, inicjator projektu M-TRAP. – Tak duża ilość doniesień o malware świadczy nie tylko o ogromnej ilości zagrożeń czyhających na użytkowników komputerów. Świadczy ona również o dużej ilości osób, które korzystając z naszego oprogramowania chronią swoje dane – dodał.

Dane z obszaru Polski pochodzą głównie od użytkowników darmowej wersji oprogramowania AVG Free Anti-Virus.

Każdego miesiąca aż 90% internautów korzystających z oprogramowania AVG natrafia na przynajmniej jeden przypadek złośliwego oprogramowania. Zagrożeniem, które niepodzielnie króluje w polskich rankingach malware jest Adware.CoolWebSearch, który w lipcu odnotowany został prawie 8 milionów razy. Niepokoić może wiadomość, że aż 7 milionów zagrożeń nadal czeka na zidentyfikowanie.

– Nasza strategia działania koncentruje się na wyszukiwaniu wzajemnych powiązań w celu wykrywania złośliwego oprogramowania i zapobiegania jego rozprzestrzenianiu. Wyniki naszych badań wykorzystujemy do rozwijania nowych technologii mających podnosić skuteczność walki przeciwko tego rodzaju zagrożeniom komputerowym – powiedział Karel Obluk.

Od początku roku specjaliści z Centrum M-TRAP zebrali od polskich użytkowników dane o prawie 167 milionach przypadków zagrożeń złośliwym oprogramowaniem.

PRportal.pl – informacje prasowe dla biznesu