Fotografia górska, 6-10 września w Morskim Oku – SwiatObrazu.pl

Nie będzie chyba przesadą stwierdzenie, że prawie każdy, kto kiedykolwiek robił zdjęcia, ma na swoim koncie następujące doświadczenie: wyjeżdża z aparatem w jakąś piękną okolicę, urzeczony otaczającym krajobrazem robi mnóstwo zdjęć, a po powrocie do domu wszystkie je wyrzuca. Dlaczego? Bo okazuje się, że żadne z nich nie oddało nawet w połowie piękna oglądanego pejzażu.

Głównym problemem w tego typu fotografii jest chyba wzrost człowieka – jest po prostu za mały. Z wysokości naszych oczu można ujrzeć piękno krajobrazu, jednak ten sam punkt widzenia utrudnia oddanie go na zdjęciu. Banalne, płaskie obrazki lub zupełnie nieczytelne, nakładające się na siebie plamy – to, co najczęściej pojawia się na fotografiach pejzażowych u amatorów. Jak radzą sobie z ludzkim wzrostem zawodowi fotografowie?

Metod jest kilka. Można na przykład wsiąść do helikoptera lub paralotni i zacząć fotografować z góry – wtedy sukces jest murowany (wystawy „Ziemia z nieba” itp. Zawsze cieszą się popularnością, w wielu konkursach fotograficznych zwyciężają też zdjęcia wykonane w paralotni). Nie zawsze jednak można zrobić zdjęcie z tak nietypowego punktu widzenia. Gdy stoi się na ziemi jedno jest pewne – trzeba pozbyć się pragnienia, by w jednym zdjęciu ująć cały otaczający krajobraz. Bo to zadanie niewykonalne. Skupienie się na detalu, na fragmencie pejzażu, na kolorze, świetle, nastroju – to metody, które mogą pomóc w fotografii krajobrazowej. Ale nawet znajomość tych metod może okazać się niewystarczająca, gdy posiadaczowi aparatu zabraknie wyczucia lub doświadczenia.

W trakcie pięciodniowych warsztatów uczestnicy poznają tajniki fotografii górskiej z fotografem Zdzisławem Słomskim.

Uczestnicy będą mieli również nie powtarzalną okazję poznać oraz przetestować najnowsze osiągnięcia sprzętu fotograficznego firmy Canon pod okiem wybitnego fachowca Roberta Woźniaka.

Uczestnikom pleneru zapewniamy udział w zajęciach teoretycznych i praktycznych warsztatów fotografii krajobrazowej, cztery noclegi w schronisku nad Morskim Okiem oraz karnety na festiwal Spotkania z Filmem Górskim.

Prezentacja prac uczestników wykonanych podczas warsztatów odbędzie się 12 września 2009 podczas gali festiwalu Spotkania z Filmem Górskim.

PRportal.pl – informacje prasowe dla biznesu