Czy feromony to narkotyk?

Przez jednych uważane za zwykłe perfumy, przez innych za nieetyczne środki wywierania wpływu, jednocześnie wykorzystywane przez spore grono zadowolonych użytkowników.

Na pytania czym są feromony i jakie naprawdę jest ich działanie odpowiada Wiktor Koszycki, specjalista w dziedzinie tych związków.

1 Wiktor Koszycki– Skąd takie zainteresowanie feromonami?

– Z chęci bycia atrakcyjnym. Te naturalne związki wydzielane przez ludzki organizm działają poniekąd jak magnes, który przyciąga partnera. Wpływają na podświadomość, która to niejako decyduje o tym, kogo wybieramy.

– Nie można ich więc wyczuć zmysłem węchu?

– Nie. Ludzkie feromony nie mają zapachu, lecz są wyczuwane podświadomie poprzez specjalny organ nosowo-lemieszowy znajdujący się w naszych nozdrzach. Stąd impulsy kierowane są bezpośrednio do podwzgórza mózgu, które to kontroluje nasze reakcje.

– Czy dlatego właśnie feromony porównuje się do substancji mających działanie podobne do narkotyków?

– Osoby, które porównują feromony do narkotyków najprawdopodobniej nigdy nie miały do czynienia z tymi związkami. Są przekonani, że powodują efekty podobne do działania pigułki gwałtu i że osoba, która je wyczuje nie będzie w stanie kontrolować swoich reakcji. Nic bardziej mylnego.

– Jakie więc powodują efekty dla zdrowia?

– Syntetyczne feromony to dokładnie takie same substancje, jakie wydziela ludzki organizm, z tą tylko różnicą, że produkty dostępne w sprzedaży są wytwarzane w laboratoriach. Jednocześnie należy podkreślić, że badania przeprowadzone przez amerykańskich naukowców nie wykazały negatywnych efektów działania tych związków, a korzystający z nich użytkownicy potwierdzają same pozytywne efekty.

– Jak więc ocenić działanie feromonów?

– Ludzkie ciało, podobnie jak w przypadku zwierząt, wydziela je w większych, bądź mniejszych ilościach. Dzięki temu czujemy pociąg fizyczny do partnera. Syntetycznie wytwarzane feromony mogą zwiększyć owo przyciąganie jedynie w przypadku, gdy partner rzeczywiście jest nami zainteresowany. Ich działanie to jednak nie tylko zwiększenie pociągu seksualnego. Ludzie korzystający z tych związków są na ogół bardziej otwarci i pewni siebie. Dlatego też łatwiej jest im na przykład osiągnąć sukces zawodowy.

– Czy z feromonów korzystają więc i ludzie biznesu?

– Oczywiście. Wiele osób sięga po nie z nadzieją, że pomogą przekonać szefa do przyznania podwyżki czy skłonić partnera do podpisania umowy. Rezultaty są różne, bo, jak wspominałem wcześniej, feromony nie mają nic wspólnego z działaniem narkotyków. Wzmacniają dobre wrażenie, które już wywołamy.

PRportal.pl – informacje prasowe dla biznesu