Jak bezpiecznie wynająć mieszkanie

Wynajęcie mieszkania wydaje się być bardzo prostą czynnością, wystarczy tylko znaleźć lokal o odpowiednim metrażu i w przystępnej cenie. Jak jednak wyszukać mieszkanie spełniające nasze oczekiwania spośród wielu ofert dostępnych na rynku i nie stracić przy tym pieniędzy?

Od czego zacząć?

Zanim zabierzemy się do poszukiwań, dokładnie określmy, jakie mieszkania nas interesują. Kiedy już ustalimy wszystkie parametry, takie jak metraż, liczba pokoi, dzielnica, wiek budynku, piętro, standard wyposażenia mieszkania i oczywiście maksymalna kwota, jaką jesteśmy w stanie co miesiąc płacić, przystępujemy do przeglądania stron internetowych, na których znajdują się ogłoszenia wynajmu mieszkania, i rozpoczynamy oglądanie. Możemy jednak stracić bardzo dużo czasu, ponieważ właściciele, którym niewątpliwie zależy na szybkim wynajęciu mieszkań, często koloryzują opisy. W efekcie zamiast słonecznego mieszkania w wysokim standardzie zobaczymy ciemny pokój urządzony jeszcze w latach 70. Aby tego uniknąć, warto skorzystać z usług agencji pośrednictwa, gdzie znajdziemy tylko sprawdzone oferty. Pozwoli nam to zaoszczędzić czas, ponieważ rolą agenta będzie wyszukanie dla nas najciekawszych mieszkań. Współpraca z pośrednikiem to również gwarancja bezpieczeństwa, ponieważ stan prawny każdego lokalu jest dokładnie sprawdzany. Dzięki temu unikniemy naciągaczy próbujących na przykład podnajmować nie swoje mieszkania.

Uważajmy jednak na nieuczciwe osoby podszywające się pod agencje nieruchomości. Takie „firmy” pobierają od ludzi szukających mieszkań opłatę (najczęściej 200 PLN) za znalezienie oferty, po czym znikają lub proponują lokale, których właściciele nawet nie wiedzą o wynajmie. Aby uniknąć takich sytuacji, wybierajmy tylko profesjonalne agencje nieruchomości i nigdy nie wpłacajmy żadnych pieniędzy przed podpisaniem umowy najmu.

W jakim stanie jest mieszkanie?

Kiedy już uda nam się znaleźć mieszkanie, które spełnia nasze oczekiwania, przyjrzyjmy mu się uważnie. Zwróćmy uwagę na jego stan (czy należy pomalować ściany lub dokonać drobnych napraw?) oraz standard wyposażenia (czy wszystkie sprzęty w mieszkaniu są sprawne?). Najlepiej w dniu podpisania umowy z właścicielem spisać protokół, w którym zostanie dokładnie opisany stan mieszkania i jego wyposażenia. Dzięki temu unikniemy ewentualnych oskarżeń o zniszczenie sprzętów lub, co gorsza, kradzież. Jeżeli właściciel zapewniał nas, że mieszkanie będzie w pełni wyposażone, dopilnujmy tego przed podpisaniem z nim umowy albo zawrzyjmy w niej zapis, że brakujące meble zostaną dostarczone w określonym terminie.

Przed podjęciem ostatecznej decyzji powinniśmy też wybrać się na zwiedzanie najbliższej okolicy. Warto sprawdzić, czy może wieczorem nie jest zbyt głośno, czy pod blokiem nie ma amatorów wieczornych spotkań przy piwie pod chmurką. Możemy także zamienić kilka słów z mieszkańcami budynku, w którym planujemy wynająć mieszkanie. Ludzie żyjący w danym miejscu na co dzień są prawdziwą skarbnicą wiedzy o okolicy i najbliższych sąsiadach.

Umowa- rzecz święta

Bardzo ważną kwestią jest podpisanie umowy najmu. Odpowiednio skonstruowana umowa zabezpieczy obie strony, a w przypadku jakichkolwiek nieporozumień stanowi podstawę do ewentualnych roszczeń. W umowie najmu wynajmujący powinien jasno określić, kto i do kiedy będzie mieszkał w jego lokalu. Jeśli umowa zawarta jest na czas nieokreślony, strony powinny ustalić termin jej wypowiedzenia i ewentualne poziomy wzrostu czynszu, jeśli umowa ma być realizowana przez kilka lat. Dokładnie powinna być też określona wysokość czynszu oraz to, która ze stron ponosi koszty opłat licznikowych (zazwyczaj najemca). Musimy też pamiętać o wpłaceniu kaucji, która stanowi zabezpieczenie dla osoby wynajmującej nam mieszkanie i wynosi zazwyczaj równowartość miesięcznego czynszu.

Uważaj na oszustów!

Istotne jest również sprawdzenie, czy osoba wynajmująca nam mieszkanie jest jego właścicielem. W tym celu najlepiej sprawdzić księgę wieczystą lub akt notarialny potwierdzający nabycie mieszkanie. Jeśli osoba, z którą podpisujemy umowę występuje w imieniu właściciela mieszkania, poprośmy o przedstawienia pełnomocnictwa, które powinniśmy dołączyć do umowy. Nierzadko zdarzały się sytuacje, kiedy osoby wynajmujące mieszkania podnajmowały je innym, bez wiedzy właścicieli.

Szukając mieszkania w najgorętszym okresie, czyli jesienią (wtedy do miast wracają studenci) bądźmy szczególnie czujni. To wtedy na rynku znajduje się bardzo dużo nieciekawych ofert i naciągaczy, którzy chcą wykorzystać moment i coś zarobić. Nie bójmy się również negocjować cen, zwłaszcza teraz, kiedy na rynku jest bardzo dużo ofert, a mieszkania nie wynajmują się już tak szybko.

Aleksandra Szarek

Specjalista Rynku Nieruchomości

Home Broker

PRportal.pl – informacje prasowe dla biznesu