Inwestycje.pl: Odreagowanie na GPW

Przedostatnia sesja okresu wakacyjnego przyniosła odreagowanie wczorajszych nieuzasadnionych spadków na rynku akcji. Kupujących rozgrzały informacje o PKB Polski za II kwartał. Rynek oczekiwał 0,5 procent licząc rok do roku, tymczasem komunikat przyniósł news w postaci +1,1 procent. Popyt zareagował błyskawicznie.To była informacja dnia, na którą czekali kupujący. W tym momencie otrzymujemy potwierdzenie dobrej passy krajowego rynku akcji i siły krajowej gospodarki realnej. To bardzo cenny brakujący element w postaci danych makroekonomicznych, o których do tej pory można było jedynie spekulować.

Tymczasem eksplodował wzrostem około +4 procent. Zyskują na wartości wszystkie największe blue chipy. Wzrosty szerokiego rynku dobrze świadczą o sile kupujących. Z kolei małe i średnie spółki zyskują bardziej miarowo i spokojnie. Jak zwykle pojawiają się złote strzały. Na przykład Fota zyskuje przed południem już +10 procent, a BBI CAP NFI niespełna +9 procent. Aktywność krajowych inwestorów jest na wysokim poziomie. Po godzinie 10:30 mieliśmy już 0,35 miliarda złotych obrotu na szerokim rynku. Około 63 procent tej wartości przypadło na WIG20.

Dzisiejsze zamknięcie parkietów azjatyckich nie zakończyło się jednoznacznie. Japoński Nikkei 225 zyskał +0,6 procent, ale Hang Seng stracił -0,7 procent. Podobnie Shanghai B-Shares wskazał na zamknięciu -1,8 procent. Kontrakty terminowe na główne amerykańskie indeksy zyskiwały symbolicznie na wartości, wspierając długą pozycję na giełdach europejskich.

Marcin Markowski Inwestycje.pl

PRportal.pl – informacje prasowe dla biznesu