Nastroje społeczne najlepsze od ponad 5 miesięcy: Pryskają obawy Polaków o stan gospodarki, o pracę i zarobki

Od początku marca działa Monitor opinii społecznej śledzący nastroje wyrażane na internetowych forach dyskusyjnych. We wtorek 25 sierpnia Monitor odnotował najwyższy w swojej historii poziom ogólnych nastrojów Polaków.

„Jeszcze kilka tygodni temu, gdy toczył się spór o stan gospodarki i jej najbliższą przyszłość, nastroje Polaków były zmienne. Ludzie obawiali się o swoją pracę i o zarobki, a stosunki pracy naznaczone były nieufnością” – wyjaśnia Andrzej Góralczyk, twórca Monitora. „Lecz te obawy nie potwierdzały się, gdy przychodziło do konkretów, gdyż jednocześnie ludzie dostrzegali poprawę kondycji firm i sektorów, pozytywne tendencje na rynkach finansowych, rozwój usług,… Dzisiaj owe konkrety widocznie przeważyły i ludzie stali się bardziej odporni na straszenie kryzysem. Duże znaczenie ma także zadowolenie ludzi z pomyślności osobistej i ze stabilnej kondycji materialnej własnej rodziny”.

Rzeczywiście, wykresy z Monitora prezentowane na stronie internetowej http://discourseweb.wordpress.com/monitor-opinii-spolecznej/ napawają optymizmem. Niepokoją tylko oznaki narastającego zdenerwowania absolwentów bezskutecznie poszukujących pracy. „Miejmy nadzieję, że jest to zdenerwowanie sezonowe, jak każdego roku o tej porze i że w końcu absolwenci znajdą pracodawców. Potrzebne jest także usprawnienie działania instytucji powołanych do walki z bezrobociem, które należą do instytucji najbardziej przez ludzi krytykowanych” – podsumowuje Andrzej Góralczyk.

Andrzej Góralczyk jest doradcą zarządzania i właścicielem kilku serwisów internetowych. Stworzony przez niego Monitor opinii społecznej opiera się na zaawansowanych technologiach semantycznych i w każdy wtorek monitoruje opinie na ponad 300.000 stron WWW polskojęzycznych forów dyskusyjnych. Niektóre wyniki Monitora są prezentowane na blogu Andrzeja Góralczyka pod adresem http://discourseweb.wordpress.com/monitor-opinii-spolecznej/.

PRportal.pl – informacje prasowe dla biznesu