Na parkietach najwyższe wartości w 2009 roku

Fakt, że amerykańskie parkiety zamknęły wczorajszą sesję na najwyższych wartościach w bieżącym roku, należy głównie przypisać opublikowanym wczoraj makro danym. Zdecydowany wpływ na kierunek rozwoju miały dane z housingu, a konkretnie House Price Index, tj. indeks cen domów, który sygnalizował wzrost o 0,5% wobec oczekiwanych o 0,4%, a przede wszystkim dane o zaufaniu konsumenckim, za sierpień wzrosły do 54,1 punktu wobec oczekiwanej wartości 47,9 punktu. Osiągnięcie tak wysokiego punktu, po czterech godzinach, wystrzeliło parkiety na wysokie plusowe wartości (wszystkie trzy główne indeksy akcyjne wzrosły o 1%). Niemniej jednak podczas następnej godziny nastąpiło pewne otrzeźwienie, aby w czasie kolejnej godziny US parkiety zakończyły sesję „tylko” z niewielkimi wzrostami. Decyzja prezydenta Baracka Obamy o nominacji przyszłego szefa FED Bena Bernankeho na drugą kadencję, mogło być przyczyną przetrwania pozytywnego sentymentu. Ten krok prezydenta Stanów Zjednoczonych na swój sposób symbolizuje zadowolenie nowej administracji rządowej z działaniami FED, co pozytywnie zadziałało na decyzje inwestorów.

Ta sama administracja rządowa ma obecnie inne problemy. We wtorek White Hose Office of Management a Congressional Budget Office oznajmili, że oczekiwana wysokość deficytu na rok 2009 wynosi wręcz astronomiczne 1,6 biliona USD! Jest to kwota o wiele wyższa od rekordowego deficytu z roku 2008, który wyniósł , wobec obecnych oczekiwań, „zaledwie” 455 mld USD.

Główne amerykańskie indeksy akcyjne zakończyły wtorkową sesję w następujących wartościach: Blue chips index Dow Jones Industrial Average znajduje się na poziomie 9539,29 punktu (+30,01 punktu lub +0,32%). Tym sposobem indeks DJIA odnotował szóstą z kolei sesję rosnącą. Technologiczny indeks Nasdaq Composite zatrzymał się na wartości 2024,23 punktu (+6,25 punktu lub +0,31%).

Rozszerzony index Standard and Poor´s 500 zakończył na poziomie 1028,00 punktów (+2,43 punktu lub +0,24%).

Na giełdach surowców ropa jest po 72,04 USD za baryłkę a złoto po 947 USD za uncję. Na giełdach walutowych forem cross rates EUR/USD na granicy 1,4314.

Dzisiejsze wskaźniki makro zawierają Durable Orders, czyli zamówienia na towary trwałe za lipiec z oczekiwaniem +3,2%; New Home Sales, czyli sprzedaże nowych domów za lipiec z oczekiwaniem 390 tys. i tradycyjnie, dane o zapasach ropy.

Na giełdach azjatyckich indeksy są następujące: Nikkei 225 +1,49 %, HangSeng +0,46 % i Shanghai Comp. +2 %.

US futures na razie blisko wartości neutralnych: DJIA jest -15 punktów, Nasdaq 100 +6,3 punktu i S&P 500 +3,3 punktu.

Czeski DM Capital Partners a.s.

Josef Stoulil

PRportal.pl – informacje prasowe dla biznesu