Raport tygodniowy Inwestycje.pl: Więcej kredytów hipotecznych z dopłatą

Do grona banków oferujących preferencyjne kredyty hipoteczne w ramach rządowego programu „Rodzina na swoim” dołączyły dwie nowe instytucje. Od 25 sierpnia wnioski o kredyt z dopłatą można składać w Eurobanku, a od 21 września – w Banku Zachodnim WBK. Co w ciągu minionego tygodnia zmieniło się w bankowości dla klientów indywidualnych?

Produkty kredytowe

Kredyty hipoteczne

Allianz Bank wprowadził do oferty kredyt hipoteczny. Maksymalny okres kredytowania wynosi 50 lat, a minimalna kwota kredytu- 50 tys. zł. Oprocentowanie jest zmienne, oparte o wskaźnik WIBOR 3M. Klient może wnioskować o kredyt do 105% wartości nieruchomości. Dodatkowo bank wprowadził oferty dodatkowe: ofertę ubezpieczeniową (ubezpieczenie nieruchomości bez opłat przez 12 miesięcy od dnia wypłaty kredytu), ofertę „Kredyt z malejącą marżą” (klienci, którzy skorzystają z oferty ubezpieczeniowej TU Allianz S.A., mają możliwość trzykrotnego obniżenia marży w okresie kredytowania po 3, 6 i 9 roku spłaty) oraz ofertę „Szybka droga”, skierowaną do osób wnioskujących o kredyt w maksymalnej wysokości 500 tys. zł, które korzystały wcześniej z kredytów i terminowo realizowały swoje zobowiązania. Tacy klienci mogą liczyć na szybszą decyzję kredytową.

Do listy 12 banków oferujących preferencyjne kredyty hipoteczne w ramach programu „Rodzina na swoim”, dołączyły dwie instytucje – Bank Zachodni WBK i Euro Bank S.A. Wnioski w BZ WBK będzie można składać od 21 września, natomiast w Euro Banku od 25 sierpnia. Program „Rodzina na Swoim” został wprowadzony na mocy ustawy z 8 września 2006 r. o finansowym wspieraniu rodzin w nabywaniu własnego mieszkania. BGK ze środków budżetowych przekazuje dopłaty do oprocentowania kredytów mieszkaniowych – 50% odsetek liczonych według tzw stopy referencyjnej (WIBOR 3M + 2%) w ciągu pierwszych 8 lat kredytowania.

Kredyt w ramach programu „Rodzina na swoim” jest obecnie dostępny w 14 bankach, które podpisały umowę z BGK. Są to: Alior Bank, Bank BPH, Bank Handlowy w Warszawie, Bank PKO BP, Bank Pekao, Bank Pocztowy, Bank Polskiej Spółdzielczości, Bank Zachodni WBK, Dombank Hipoteczny Oddział Getin Bank, Euro Bank, Gospodarczy Bank Wielkopolski, Mazowiecki Bank Regionalny, Noble Bank, Pekao Bank Hipoteczny.

Karty kredytowe

Polbank EFG wprowadził Funkcjonalność Debetową swoich kart kredytowych do bankomatów sieci Euronet. Dzięki temu karta kredytowa działa jak połączenie karty kredytowej i debetowej – klient za jej pomocą może płacić za zakupy kartą kredytową, a także wypłacać pieniądze zgromadzone na rachunkach osobistych. Do każdej karty można podłączyć aż do 8 rachunków osobistych prowadzonych w Polbanku. Płacąc za zakupy kartą klient standardowo korzysta z przyznanego mu przez bank limitu kredytowego, natomiast w sytuacji gdy wypłaca pieniądze w bankomacie, sam może zdecydować, czy podejmie gotówkę z konta osobistego, czy z limitu kredytowego.

MultiBank zaoferował posiadaczom kart kredytowych internetowe przelewy z rachunku karty, bez utraty okresu bezodsetkowego. Po zalogowaniu do internetowego serwisu transakcyjnego, właściciele kart mogą zlecać przelewy zewnętrzne i wewnętrzne oraz przelewy do ZUS i US bezpośrednio z rachunku karty kredytowej. Wszystkie przelewy dokonywane z karty kredytowej MultiBanku są traktowane jak transakcje bezgotówkowe. Dzięki temu klient korzysta z okresu bezodsetkowego na takich samych zasadach, jak przy płatnościach kartą w sklepie. Koszt przelewu z karty kredytowej to 2,00%, min. 5 zł.

Depozyty

Lokaty

Meritum Bank poszerzył swoją ofertę lokat „Meritum Zysku” z dzienną kapitalizacją odsetek o depozyt 3- miesięczny. Oprocentowanie lokaty w wysokości 5,25% p.a., od którego nie zostanie pobrany podatek (dzienna wysokość odsetek nie przekroczy bowiem 2,49 zł), odpowiada oprocentowaniu 6,5% na lokacie z kapitalizacją na koniec okresu deponowania, od której podatek byłby odprowadzony. Minimalna kwota lokaty to 3 tys. zł, maksymalna 10 tys. zł, przy czym można założyć dowolną liczbę takich lokat.

Bank obniżył ponadto oprocentowanie dostępnych już lokat sześcio- i dwunastomiesięcznych. Depozyt zakładany na 6 miesięcy gwarantuje obecnie 6,2% w skali roku, co odpowiada 7,75% na zwykłej lokacie (spadek z 6,4%). Oprocentowanie lokaty rocznej zostało natomiast obniżone z 5,9% do 5,55% (odpowiada to 7% na lokacie z podatkiem).

Justyna Niedzielska

Inwestycje.pl

PRportal.pl – informacje prasowe dla biznesu