Raport Money.pl: Fundusze inwestycyjne wracają do łask. Giełda również

Tagi:

Fundusze inwestycyjne powoli wracają do łask. W ostatnich trzech miesiącach wpłaciliśmy ponad 1,36 mld zł więcej niż z nich wypłaciliśmy. Ale większość oszczędności i tak trzymamy na lokatach.Półtora roku trwał dramat funduszy inwestycyjnych. Wraz z bessą na warszawskiej GPW topniała wartość jednostek i trwał eksodus klientów. Dopiero od trzech miesięcy widać światełko w tunelu. Z analizy Money.pl wynika, że Polacy znów zaczynają inwestować w bardziej agresywne i ryzykowne instrumenty. A popyt na jednostki funduszy inwestycyjnych będzie coraz większy.

Funduszowy przełom. Będzie jeszcze lepiej?

W I połowie 2007 roku – gdy zarządzający funduszami kusili w reklamach wizjami gigantycznych zysków – Polacy kupowali jednostki TFI na potęgę. Wraz z rosnącymi indeksami wartość środków zgromadzonych przez fundusze wzrosła do ponad 140 mld zł.

W 2008 roku silne spadki na giełdzie spowodowały lawinowy odpływ klientów. Wielu inwestorów przenosiło swoje oszczędności na coraz lepiej oprocentowane lokaty bankowe. A ci inwestorzy, którzy nie wycofywali środków z TFI, najczęściej zamieniali fundusze akcji na zdecydowanie bardziej bezpieczne.

Na początku tego roku wartość środków zgromadzonych w TFI stopniała do 70 mld zł. Przełomowym miesiącem okazał się maj. Wtedy różnica pomiędzy wpłatami, a umorzeniami po raz pierwszy od 18 miesięcy osiągnęła dodatni poziom i wyniosła ponad 0,13 mld zł. Ta różnica z miesiąca na miesiąc jest coraz większa. W czerwcu było to już niemal 0,52 mld zł, a w lipcu ponad 0,71 mld złotych.

W efekcie wartość aktywów – uzależniona od ilości pieniędzy wpłacanych przez klientów i wyceny rynkowej jednostek TFI – zarządzanych przez fundusze na koniec ubiegłego miesiąca urosła do 82 mld zł. A wszystko wskazuje na to, że i ten miesiąc zakończy się pozytywnie dla TFI.

http://www.money.pl/fundusze/raporty/artykul/inwestorzy;wracaja;do;funduszy;ale;bardzo;powoli,241,0,523249.html

PRportal.pl – informacje prasowe dla biznesu