Mega morska camera obscura nad Wisłą

Po raz pierwszy w Polsce wykonano zdjęcie za pomocą wnętrza kontenera morskiego przetransformowanego w wielki aparat fotograficzny. Dwójka artystów z grupy Akademia Pstryk, Marta Kotlarska i Juliusz Karolak, przemienili stojący nad Wisłą, niedaleko pomnika Syrenki i Mostu Świętokrzyskiego, morski kontener w wielką camerę obscurę. Następnie wykonali za pomocą tego nietypowego ogromnego aparatu dwa zdjęcia, każde o powierzchni 10 m2.

Proces przygotowywania tak wielkich naświetleń był bardzo skomplikowany. Zamknięci na ponad dwie godziny w absolutnej ciemności wyciszonego i wyciemnionego kontenera artyści rozpinali kolejne rzędy papieru tak, by pokryły one cała założona powierzchnię. Samo naświetlenie trwało 6 sekund. Po naświetleniu kontener przeistoczył się w ciemnię fotograficzna, w której każde z naświetleń wołano przez kolejnych siedem godzin.

Ogromne negatywy powstałych w ten sposób fotografii mostu Świętokrzyskiego można obecnie obejrzeć na ścianach owego kontenera, istnieje także możliwość wejścia do wnętrza tego nietypowego aparatu i doświadczenia niezwykłej optycznej przygody.

Instalacja czynna codziennie od 14.00 do 20.00, będzie trwała do 30 września i jest częścią zorganizowanego przez Stowarzyszenie STEP projektu TransFORM w ramach festiwalu Przemiany będącego jedną ze składowych kampanii Warszawa – Europejską stolicą kultury 2016.

PRportal.pl – informacje prasowe dla biznesu