Linie lotnicze British Airways świętują 90 rocznicę istnienia

25 sierpnia 1919 roku uruchomione zostało pierwsze międzynarodowe połączenie lotnicze z Londynu do Paryża. Loty obsługiwane były codziennie przez linię Air Transport&Travel, poprzednika British Airways.

25 sierpnia 1919 roku z Hounslow Heath niedaleko Londynu wystartował samolot De Havilland Airco 4A. Samolot pilotowany przez pułkownika E.H. “Billa” Lawforda rozpoczął podróż o godzinie 9:10 rano i po dwuipółgodzinnym locie wylądował na lotnisku Le Bourget w Paryżu. Na pokładzie samolotu leciał jeden pasażer – George Stevenson-Reece oraz niewielki załadunek w postaci gazet, skór, towarów spożywczych i kilku par cietrzewi.

Z okazji 90 rocznicy lotów linie British Airways postanowiły odtworzyć swój pierwszy lot. W sierpniu 2009 roku, kapitan Stratton Richey wzbił się w powietrze na pokładzie najstarszego latającego samolotu De Havilland Tiger Moth, aby pokonać część historycznej trasy linii British Airways.

W 1919 roku bilet w dwie strony z Londynu do Paryża kosztował 42 gwinee (ekwiwalent 1706 dzisiejszych funtów brytyjskich).

„Pilotowanie samolotów w 1919 było wielkim wyzwaniem. Nawet na tak krótkiej trasie jak Londyn – Paryż, piloci musieli się zmagać z wieloma przeciwnościami i nawet kilka razy w ciągu jednego lotu lądować z powodu złej pogody czy problemów technicznych. Współczesne lotnictwo zawdzięcza wiele ich odwadze i niezłomności.”

Od 1919 roku z usług przewoźnika skorzystało ponad 1,2 mld klientów, a marka British Airways stała się jedną z najbardziej rozpoznawalnych wśród linii lotniczych na całym świecie.

W Polsce pierwszy samolot British Airways wylądował 17 kwietnia 1939 roku, kiedy linie BA rozpoczęły loty na trasie pomiędzy Londynem (Heston), a Warszawą przez Berlin. Połączenie, z którego skorzystać można było od poniedziałku do piątku, było obsługiwane przez samoloty Lockheed 14. Loty zostały wstrzymane po rozpoczęciu wojny, we wrześniu 1939 r. Regularne połączenia BA z Warszawy do Londynu odbywają się od kwietnia 1958 roku, a od marca 1997 także z Krakowa.

Gordon Brown, składając wyrazy uznania przewoźnikowi, powiedział, że British Airways nigdy nie straciły swojego pionierskiego ducha i wizji, która w 1919 roku doprowadziła do uruchomienia połączenia między Londynem a Paryżem.

„Dziewięćdziesiąt lat później, ta największa ikona transportu lotniczego, wciąż z dumą działa pod brytyjską banderą. W tym szczególnym dniu ogromne gratulacje należą się całej załodze, zarówno byłej jak i obecnej.” – dodaje premier Wielkiej Brytanii Gordon Brown.

Martin Broughton, prezes British Airways powiedział: „Przez minione dziewięć dekad, linie British Airways odegrały rolę w wielu historycznych wydarzeniach. Naszymi liniami podróżowali m.in. Winston Churchill w czasie II wojny światowej, Królowa Elżbieta po śmierci jej ojca króla Grzegorza VI, a także sportowcy powracający z odniesionych za oceanem zwycięstw. Mamy bogatą historię wspierania Wielkiej Brytanii i będziemy ją kontynuować, do naszej setnej rocznicy i jeszcze dłużej.

Swoje obchody linie uświetnią w różnorodny sposób. Firma Swarovski, producent ozdobnych kryształów, wypożyczyła liniom BA olbrzymią flagę Zjednoczonego Królestwa, która będzie wywieszona w hali przylotów Briatish Airways na Terminalu 5 londyńskiego Heathrow do września 2009. Flaga ma wymiary ok. 61 na 122 cm i wysadzana jest ponad 126 tysiącami kryształków Swarovskiego.

W czasie tygodniowych obchodów wewnątrz terminalu będzie wystawiona również ekspozycja pamiątek związanych z działalnością linii z ostatnich dziewięciu dekad, a pasażerowie będą zabawiani przez załogę pokładową i telewizyjną osobowość Kirsty Gallacher prezentującą historyczne uniformy BA.

PRportal.pl – informacje prasowe dla biznesu