Twórcy oprogramowania będą mogli natychmiast wykorzystać moc przetwarzania równoległego procesorów graficznych NVIDIA tworząc szybsze, bardziej wciągające programy graficzne

Poprzez okiełznanie mocy przetwarzania równoległego procesorów graficznych (GPU) NVIDIA® GeForce® oraz Microsoft DirectCompute, nowej technologii wykorzystywanej w Windows 7, deweloperzy na całym świecie będą mogli udostępnić moc procesorów graficznych do celów obliczeń komputerowych wszelkiego typu oraz opracowywać najnowocześniejsze aplikacje multimedialne.Potwierdzeniem pozycji lidera w rewolucyjnej dziedzinie obliczeń na GPU jest przyznanie sterownikom NVIDIA pierwszego certyfikatu WHQL dla DirectCompute w systemie Windows 7. Mimo że w sprzedaży lub produkcji są już setki aplikacji wykorzystujących moc obliczeniową GPU NVIDIA, połączenie nowego sterownika z DirectCompute pozwoli ponad 100 milionom użytkowników procesorów graficznych GeForce zgodnym z DirectX 10 spędzić mniej czasu na czekaniu, a więcej na tworzeniu i dzieleniu się z rodziną i przyjaciółmi osobistymi przeżyciami.

„Windows 7 zmieni sposób, w jaki miliony użytkowników korzystają z komputera osobistego, podnosząc wydajność aplikacji multimedialnych korzystających z GPU”, powiedział Mike Ybarra, szef działu Windows Product Management w Microsoft Corp. „Moc obliczeniowa procesorów graficznych została wykorzystana na wszystkich etapach tworzenia Windows 7 i jesteśmy pewni, że użytkownicy natychmiast zauważą różnicę. Widzieliśmy już kilka niesamowitych aplikacji wykorzystujących GPU, a DirectCompute dodatkowo ułatwi programistom tworzenie nowych programów tego typu”.

Oprócz obsługi treści multimedialnych, Windows 7 okazuje się także doskonałą platformą do gier. Windows 7 i technologia NVIDIA SLI zaoferują wspólnie najszybszą na świecie platformę do gier, przekraczając w najnowszych grach wydajność poprzednich systemów operacyjnych nawet o 14%1.

Windows 7 dodaje także funkcję akcelerowanego przez GPU odtwarzania wideo high-definition w formacie H.264 przez program Windows Media Player, umożliwiając płynne odtwarzanie filmów przy niskim użyciu procesora głównego.

Zdając sobie sprawę z rangi tego wydarzenia, najwięksi producenci komputerów, w tym takie firmy jak HP, Dell i Acer, wybrały procesory graficzne GeForce do pomocy w „przesiadce” na Windows 7. Produkowane przez nich systemy oferują różne procesory graficzne NVIDIA, w tym najnowsze GeForce GT220 i G210, a wszystkie one w pełni obsługują DirectCompute dla Windows 7.

„Użytkownicy chcą mieć od razu możliwość tworzenia treści multimedialnych i dzielenia się nimi z przyjaciółmi i rodziną”, powiedział Michael Scheschuk, szef działu produktów konsumenckich w firmie Dell. „Komputery Dell z Windows 7 mogą im w tym pomóc, wykorzystując moc GPU. Na przykład, funkcje DirectCompute w systemie Windows 7 ułatwiają dzielenie się prywatnymi filmami wideo dzięki wykorzystaniu techniki przeciągnij-i-upuść przy transferze wideo o wysokiej rozdzielczości do urządzeń przenośnych. Entuzjaści multimediów używający komputerów Dell z procesorami graficznymi NVIDIA zauważą znaczny wzrost prędkości przetwarzania wideo, który przekłada się na mniejszą stratę czasu i możliwość przeznaczenia większej ilości czasu na obcowanie z rodziną i przyjaciółmi”.

DirectCompute będzie dystrybuowany jako część API DirectX 11 API, ale jest w pełni obsługiwany przez obecną linię procesorów graficznych z obsługą DirectX 10. Pakiet do tworzenia oprogramowania (SDK) dla twórców oprogramowania dla Windows pragnących dowiedzieć się więcej o możliwościach DirectCompute i GPU NVIDIA dostępny jest już na stronie www.nvidia.com/directcompute.

Użytkownicy korzystający już z Windows 7 i procesora graficznego GeForce będą mogli jeszcze w tym tygodniu pobrać nowe sterowniki z obsługą DirectCompute z certyfikatem WHQL ze strony www.nvidia.pl/drivers.

PRportal.pl – informacje prasowe dla biznesu