Zagrają Chopina po raz ostatni… zakończenie warsztatów w Domu Polonii

Dzisiaj o godz. 16.00 w ogrodach Domu Polonii (przy ul. Krakowskie Przedmieście 64 w Warszawie) odbędzie się uroczyste zakończenie letnich warsztatów dla młodych pianistów „Grać Chopina”. Podczas ostatniego koncertu zagrają wszyscy uczestnicy warsztatów, a o godz. 18.00 z recitalem wystąpi prof. Tadeusz Chmielewski – profesor i kierownik katedry fortepianu Akademii Muzycznej w Łodzi. Wstęp wolny.

Plakat warsztatów Grać ChopinaDzisiejszy koncert będzie zakończeniem – trwających od 6 sierpnia br. – letnich międzynarodowych warsztatów pianistycznych „Grać Chopina” – projektu będącego przygotowaniem do Roku Chopinowskiego w 2010 roku.

Dwutygodniowe letnie warsztaty dla studentów Klas Fortepianu Wyższych Uczelni Muzycznych z kraju i zza granicy (Armenia, Rosja, Mołdawia, Korea Południowa, Ukraina) organizowane są przez Stowarzyszenie „Wspólnota Polska” i Dom Kultury Śródmieście w Warszawie.

Głównym celem Warsztatów, które prowadziła amerykańska pianistka Pamela Howland i Andrzej Szopa, aktor warszawskiego Teatru Kwadrat, jest – obok pracy nad samymi utworami muzycznymi – nauka mało rozpowszechnionej w Polsce sztuki prowadzenia koncertu w bliskim kontakcie z publicznością poprzez opowieści o życiu twórcy.

W trakcie warsztatów prowadzone były także zajęcia z tzw. Stylu, opanowania swobodnego zachowania na scenie, ćwiczenia ruchowe, oddechowe, dykcyjne, opanowanie tremy.

koncert chopinowski w ogrodach Domu Polonii 4Podczas czytania korespondencji Fryderyka Chopina, nauki opowiadania o jego życiu, młodzi muzycy poznają tajniki zawodu aktora, ułatwiające im zrozumienie idei połączenia muzyki i słowa.

Była to próba nauczenia młodych pianistów tego by obok pięknie zagranych mazurków i nokturnów umieli równie pięknie opowiadać o życiu i twórczości Fryderyka Chopina po angielsku i w swoich językach ojczystych. Według bowiem założeń organizatorów uczestnicy Warsztatów rozjechawszy się po Polsce i powrocie do swoich krajów, wykorzystają nabyte umiejętności i staną się propagatorami postaci i twórczości wybitnego kompozytora.

koncert chopinowski w ogrodach Domu Polonii 2Warsztatom pianistycznym – do 19 sierpnia 2009 roku – towarzyszył cykl codziennych koncertów muzyki Fryderyka Chopina.

Koncerty w wykonaniu uczestników kursu odbywały się w siedzibie Stowarzyszenia „Wspólnota Polska” przy Krakowskim Przedmieściu 64, w Domu Kultury Śródmieście przy ul. Smolnej 9 oraz w Salonie Chopinowskim w siedzibie Stowarzyszenia Mieszkańców Ulicy Smolnej, ul. Smolna 14/6.

Uczestnikami międzynarodowych warsztatów pianistycznych „Grać Chopina” byli:

Marianna Karakeyan (Armenia), Dominika Szlezynger (Włochy), Anna Kubicz (Polska), Su-Yeon, Son (Korea Południowa), Aleksandra Bobrowska (Manchester), Agnieszka Pluta (Londyn), Olesya Morozova (St. Petersburg).

Więcej informacji o warsztatach, życiorysy pianistów oraz zdjęcia z koncertów znajdują się na stronach: www.swp.org.pl oraz www.dks.art.pl.

PRportal.pl – informacje prasowe dla biznesu