Latem mniej polityki

Dominacja tematów politycznych w lipcu została zachwiana. Sezon wakacyjny ma swoje odzwierciedlenie w najbardziej opiniotwórczych mediach. Firma PRESS-SERVICE Monitoring Mediów przygotowała kolejną część cyklicznego raportu podsumowującego przekazy czterech głównych wydań telewizyjnych serwisów informacyjnych.Tak jak w poprzednich dwóch miesiącach o polityce traktowało blisko 300 informacji serwisowych, tak w lipcu „Fakty”, „Panorama”, „Wiadomości” i „Wydarzenia” przygotowały łącznie zaledwie nieco ponad 170 materiałów. Politycy pojechali na wakacje, podobnie jak i przeciętny widz, który oczekiwał więcej „letnich” tematów.

Największą uwagę mediów przykuwały szalejące nad Polską burze oraz echa po czerwcowej śmierci Michaela Jacksona. Przypominano karierę legendarnego piosenkarza, emitowano ostatnie nagrania z jego udziałem, podczas których przygotowywał się do serii koncertów w Londynie. Polsat, który przez trzy dni zrezygnował z nadania głównego wydania „Wydarzeń” (7, 10, 11 lipca), wyemitował w zamian programy dotyczące życia i twórczości gwiazdora.

W związku z wakacyjną porą znacznie więcej informacji dotyczyło województwa warmińsko-mazurskiego, a także pomorskiego, zostawiając w tyle choćby Małopolskę i Śląsk.

Najczęściej poruszanym tematem politycznym była w lipcu „wojna o KDT”. Przewyższyła nawet ilościowo historyczny wybór Jerzego Buzka – pierwszego Polaka – na przewodniczącego Parlamentu Europejskiego.

W lipcu ważne były kwestie ekonomiczne. Sejm przyjmował nowelizację budżetu. Cięcia spowodowane kryzysem gospodarczym odbijały się szerokim echem, nie tylko w wypowiedziach polityków. Żywy był temat rosnącej dziury budżetowej oraz podniesienia podatków.

Identycznie jak we wszystkich poprzednich notowaniach, również w lipcu to „Panorama” zaproponowała widzom największą ilość materiałów. Nieznacznie mniej miały „Wiadomości”. Trzecie uplasowały się „Fakty”, a na ostatnim miejscu znalazły się „Wydarzenia”. Również największą ilością materiałów odredakcyjnych może poszczycić się „Panorama”, a najmniejszą „Wydarzenia”. Jednak tych „Fakty” miały już znacznie więcej niż „Wiadomości”.

Z raportu wynika, że wyraźnie spadła liczba wpadek w serwisach informacyjnych względem czerwca. Odwrotną tendencję zanotował tylko serwis TVN-u. Niechlubnym liderem tej klasyfikacji – już trzeci raz z rzędu – są „Wydarzenia”, które miały więcej wpadek językowych i technicznych, niż cała reszta razem wzięta.

Najwięcej ironicznych komentarzy medialnych wyemitowały „Fakty”. Sam Maciej Mazur był autorem większej ich liczby, aniżeli drugie „Wydarzenia” przez cały miesiąc.

Marcin Gościniak

PRportal.pl – informacje prasowe dla biznesu