EGIS Polska wdrożył Business Intelligence in-memory w 9 dni

Polska spółka, należąca do koncernu farmaceutycznego EGIS Pharmaceuticals PLC wdrożyła rozwiązanie BI nowej generacji – QlikView. Nowe rozwiązanie analizuje i kontroluje procesy sprzedażowe, ruchy magazynowe oraz kapitał pracujący. Wdrożenie trwało 9 dni. Projektem kierowała firma Hogart.

– Gdybyśmy zdecydowali się na alternatywne rozwiązanie klasy Business Intelligence, projekt trwałby prawdopodobnie wiele miesięcy i wymagałby dużo większych nakładów inwestycyjnych – mówi Wojciech Siczek, Menedżer ds. Kontrolingu w EGIS Polska.

QlikView przelicza bazę złożoną z ponad pół miliona rekordów poniżej sekundy – niezależnie od tego, czy menedżerowie analizują poziom sprzedaży na przestrzeni ostatniego kwartału przez pryzmat grup produktów lub kategorii klienta czy sprawdzają poziom wydatków promocyjnych w analizowanym regionie kraju. Wszystkie obliczenia wykonywane są na serwerze i błyskawicznie dostarczane na ekran laptopa. Z niezwykłą precyzją i w zawrotnym tempie.

– Dzięki temu mogliśmy zwiększyć efektywność prowadzenia polityki handlowej. Menadżerowie na bieżąco widzą efekty swojej pracy, a dzięki temu skuteczniej wykorzystują dostępne budżety. Odchylenia w realizacji planów wychwytujemy na bieżąco, co pozwala na uruchomienie ewentualnych działań korygujących. Ta wiedza jest bezcenna – dodaje Wojciech Siczek.

Zespół EGIS Polska początkowo rozważał rozbudowę dotychczasowego systemu iScala (ERP) w oparciu o dostępne moduły analityczne. Ale po rozmowach z innymi użytkownikami QlikView i dwutygodniowych testach firma zmieniła plany.

QlikView okazał się intuicyjnym i prostym w obsłudze narzędziem, które potrafi przeliczać masy danych z zaskakującą prędkością mimo niskich wymagań sprzętowych. – Wiele tradycyjnych rozwiązań Business Intelligence, zanurzonych w technologii OLAP, wdrażanych jest przez wiele miesięcy, analizy zwykle ograniczają się do kilkunastu pytań, a każda kolejna aktualizacja rozwiązania jest czasochłonna i kosztowna – wyjaśnia Wojciech Siczek.

Wdrożenie i praca z QlikView przebiega inaczej. Dzięki asocjacyjnej bazie danych zlokalizowanej w całości w pamięci operacyjnej komputera narzędzie integruje się z innymi systemami (np. ERP, CRM) i arkuszami kalkulacyjnymi. Przez proste odwzorowanie danych źródłowych nie potrzebuje kosztownych hurtowni danych, a czas wdrożenia liczony jest nie w miesiącach, lecz w tygodniach.

W EGIS Polska projekt trwał jeszcze krócej – 9 dni. W tym czasie wdrożenie objęło sprzedaż, ruchy magazynowe oraz kapitał pracujący. Bardzo krótko trwało też szkolenie. Np. opanowanie aplikacji dostarczającej analiz sprzedażowych w QlikView zajęło menadżerom EGIS Polska ok. 20-30 min.

Uprawnieni menedżerowie kontrolują m.in. efektywność ponoszonych wydatków w podległych im komórkach organizacyjnych, odnajdując przyczyny powstałych odchyleń. Otrzymują informację o poziomie i rotacji zapasów, saldzie należności i ich strukturze wiekowej. Wyniki analiz z kolei umożliwiają dokładne prognozowanie przepływu pieniędzy i szybkie dostosowanie taktyki do nowych warunków.

– To wszystko jest naprawdę proste. Nie tylko wiemy, co się dzieje, ale też potrafimy dotrzeć do przyczyny i w porę zareagować. To warunek, by taka organizacja, jak EGIS Polska była efektywnie zarządzana przez cele – mówi Wojciech Siczek.

PRportal.pl – informacje prasowe dla biznesu