Lotnisko wzorowo chronione – materiał prasowy Axis Communications

Atrakcyjny rejon na południu Francji, rosnąca z roku na rok liczba turystów i rygorystyczne wymagania w zakresie ochrony – z taką sytuacją musiały zmierzyć się władze lotniska Carcassonne. Rozwiązaniem, które pozwoliło sprostać wymogom bezpieczeństwa, okazała się instalacja funkcjonalnego systemu nadzoru wizyjnego opartego na kamerach Axis Communications.

Położone w regionie Cathar na południu Francji lotnisko Carcassonne stało się w ciągu ostatnich lat popularnym portem wykorzystywanym głównie przez tanie linie lotnicze do przewozu turystów z Wielkiej Brytanii, Irlandii, Niemiec i Belgii. W związku z przekroczeniem liczby 250 000 pasażerów w ciągu roku Zarząd Lotnictwa Cywilnego (DGAC, Direction Générale de l’Aviation Civile) nakazał instalację systemu monitoringu, pozwalającego obserwować przepływ pasażerów, a także zapewnić im bezpieczeństwo w punktach uznanych za „krytyczne”, takich jak stanowiska kontrolne w bramkach wejściowych i obszarach parkowania samolotów.

Izba Handlu i Przemysłu Carcassonne-Limoux-Castelnaudary, która zarządza infrastrukturą lotniska, skontaktowała się z Sigma Mediterranée, lokalnym integratorem i partnerem firmy Axis Communications, w celu wdrożenia systemu nadzoru wideo. Firma zaproponowała system wykorzystujący 7 kamer sieciowych AXIS 223M wybranych ze względu na wysoką jakość obrazu oraz możliwość pracy w trybie dziennym i nocnym. Instalację uzupełniły dwie sieciowe kamery kopułkowe AXIS 233D, które oferują funkcje panoramowania, przechylania i powiększania (PTZ – pan-tilt-zoom), umożliwiające dokładny monitoring najbardziej podejrzanych scen. Ponadto pracownicy ochrony dysponują urządzeniami PDA połączonymi z systemem nadzoru wideo, dzięki czemu mogą jeszcze szybciej reagować na alarmy i mieć zdalny podgląd monitorowanego obrazu.

Zainstalowany w ciągu zaledwie 2 miesięcy i kosztujący 49 000 euro system wideonadzoru na bazie IP pozwolił spełnić wymogi ochrony narzucone przez DGAC, a ze względu na znaczną elastyczność i łatwość wykorzystania, został także dobrze przyjęty przez obsługę lotniska.

PRportal.pl – informacje prasowe dla biznesu