Rok z RDC II – Drugie centrum logistyczne Ingram Micro świętuje swoje urodziny

Mija rok od kiedy w sierpniu 2008 firma Ingram Micro, największy niemiecki dystrybutor IT uruchomiła swoje drugie centrum logistyczne położone w miejscowości Straubing. Podwojenie sił logistycznych bardzo się opłaciło: dostawy w ciągu 24 godzin do Europy Środkowej oraz do pozostałych krajów europejskich to tylko część możliwości i siły logistycznej Ingram Micro.

Ponad osiem miesięcy trwała budowa drugiego centrum logistycznego (Regional Distribution Center, RDC II), które Ingram Micro otworzył latem 2008 w miejscowości Straubing w Niemczech. Nowy magazyn, obecnie połączony mostem ze starym, ma razem 80.000 metrów kwadratowych powierzchni i tworzy największe centrum logistyczne IT Europy oraz drugie co do wielkości należące do Ingram Micro na świecie. Ta olbrzymia przestrzeń jest siedzibą jedynej w swoim rodzaju maszynerii logistycznej: codziennie spływają tu dziesiątki tysięcy zamówień i około 20 tysięcy produktów z dziedziny informatyki, telekomunikacji oraz elektroniki rozrywkowej od ponad 350 dostawców. Te wszystkie produkty mogą być natychmiast wysłane z magazynu do zamawiającego, a ponad 5 tysięcy dalszych produktów może zostać sprowadzonych i przesłanych do resellera lub bezpośrednio do jego klienta.

Imponujący bilans pierwszego roku

Wyniki pierwszych 12 miesięcy działalności RDC II muszą robić wrażenie: dostarczono ponad 100.000 ton produktów IT, szef zespołu logistyki centrum (Senior Director Operations & Service) Herbert Hufsky odnotował w swoim systemie ponad 350.000 palet oraz 15.000 wysłanych w świat ciężarówek. „Wraz z podwojeniem wielkości naszego magazynu możemy mówić o dużym kroku w przyszłość dla całej firmy“ mówi z zadowoleniem Herbert Hufsky i dodaje „Bez tego drugiego magazynu nie byłoby możliwe obecne rozszerzanie działalności na bardziej międzynarodową skalę.“ Dzięki swojemu położeniu geograficznemu i dobrym połączeniom drogowym oraz kolejowym centrum RDC II ma idealne możliwości do zaopatrywania Europy Środkowej i Wschodniej. Strategią Ingram Micro jest zajmowanie w krajach tego regionu pozycji tzw. dystrybutora drugiego źródła (ang. Second Source Distributor). Cel ten udało się z powodzeniem osiągnąć w przypadku Polski na przestrzeni ostatniego roku.

Do obsługi klientów środkowoeuropejskich Ingram Micro zatrudnia zarówno w magazynie, jak i w dziale eksportu osoby, które posługują się językami używanymi w regionie. Dostępne są dwa tryby wysyłki zamówionych przedmiotów – tańszy tryb Standard, który zajmuje kilka dni roboczych lub tryb 24-godzinny. Odpowiednie procedury celne są w obu przypadkach załatwiane szybko i profesjonalnie.

Więcej miejsca na jeszcze więcej produktów

Od czasu rozbudowy magazynu oferta dystrybutora podniosła się o kolejne 15 procent. Szczególnie zwiększyła się oferta podzespołów, co było następstwem zintegrowania w Straubing paneuropejskiego magazynu Ingram Micro. Opisany powyżej proces centralizacji pomógł z znacznym skróceniu przeciętnego czasu , jaki potrzebny jest aby zamówione towary znalazły się u klienta. Dzięki zoptymalizowanej infrastrukturze możliwe jest też optymalizowanie zachodzących fluktuacji w procesie zamówień.

Technologia – na dobrej drodze

“Najlepsza droga, którą może obrać technologia” – tak brzmi motto Ingram Micro. Jest to określenie oczekiwań, jakie firma stawia sama przed sobą i cel ten nakazuje jak najlepszą obsługę logistyczną dla ponad 40 tysięcy klientów, z którymi Ingram Micro pracuje w regionie Środkowo-Wschodniej Europy. W budynku, z którego codziennie wyjeżdżają setki ciężarówek (służy im aż 98 bram!) nie tylko to, co w środku jest ciekawe. Na 25 tysiącach metrów kwadratowych dachu, konstruktor budynku, firma Goodman, zbudowała ogniwa słoneczne, które pompują do lokalnej sieci energetycznej służącej centrum logistycznemu 1500 Kilowatów energii.

Jak mówi Herbert Hufsky „Uważamy, że przyjazny dla środowiska sposób pozyskiwania energii to bardzo dobra rzecz, którą chcemy maksymalnie wspierać. Cieszymy się, że budując RDC II wysłaliśmy też wyraźny sygnał dla miasta Straubing i dla regionu.

PRportal.pl – informacje prasowe dla biznesu