Nie ma oznak ubiegłorocznego szaleństwa

Na rynku wynajmu mieszkań wciąż jest spokojnie. W porównaniu z ubiegłorocznym szaleństwem teraz można powiedzieć, że panuje wakacyjne rozluźnienie. Jednocześnie trwają prace nad rozwiązaniami mającymi ograniczyć szarą strefę na rynku wynajmu. Na początku sierpnia rząd przyjął zgłoszoną przez ministra infrastruktury nową stawkę zryczałtowanego podatku od wynajmu mieszkań. Niższy podatek ma skłonić wynajmujących do zaprzestania procederu „omijania” obowiązujących przepisów. Nowe przepisy zakładają, że od 1 stycznia 2010 roku osoby fizyczne będą płaciły niższą, ujednoliconą stawkę podatku ryczałtowego – 8,5%. Dla wynajmujących szczególnie istotne będzie wprowadzenie pojęcia najmu okazjonalnego. Dzięki niemu łatwiej będzie można usunąć nieprzestrzegającego warunków umowy lokatora. Stopniowa normalizacja czynszów i propozycje zmierzające do zapewnienia przejrzystości to dobre zjawiska na chaotycznym dziś rynku wynajmu mieszkań.

Lipcowy raport Wynajem.pl pokazuje nieznaczny wzrost średnich czynszów ofertowych. Jest to efekt większego aniżeli w czerwcu udziału droższych mieszkań. Oznacza to, że część najemców znalazła w czerwcu atrakcyjne cenowo lokale. Coraz trudniej będzie wyszukać prawdziwą okazję. W Warszawie za wynajęcie mkw. mieszkania średnio trzeba było zapłacić w lipcu 47 PLN, we Wrocławiu 38 PLN, a w Krakowie i Trójmieście 35 PLN. Nadal najtaniej jest w Poznaniu, gdzie średnio na wynajem mkw. mieszkania trzeba było przeznaczyć 31 PLN.

Warszawa

Średnia cena mkw. mieszkania na wynajem wyniosła w lipcu 47 PLN. Za wynajęcie 50-metrowego mieszkania musimy więc zapłacić średnio 2350 PLN, a więc o 50 PLN więcej niż w czerwcu. Wtedy też prawie połowa ofert (49%) dotyczyła mieszkań o czynszu do 2500 PLN. W lipcu stanowiły one już 39,5% oferty. Dużo jest też lokali z kolejnego przedziału 2500-3000 PLN (21%) oraz w ostatnim z wyróżnionych przedziałów cenowych (>4500 PLN) – 16,8 % lokali mieszkalnych przeznaczonych na wynajem.

Kraków

Średni czynsz ofertowy 50-metrowego lokalu wyniósł w lipcu 1750 PLN, co daje 35 PLN za mkw. Stolica Małopolski charakteryzuje się bardzo dużym udziałem mieszkań z pierwszego przedziału cenowego (<2000 PLN) – 61,4% wszystkich oferowanych mieszkań na krakowskim rynku wynajmu. Dwucyfrowy, choć zdecydowanie mniejszy, udział dotyczy także lokali o czynszu 2000-2500 PLN (16,8%).

Wrocław

W lipcu średnia cena metra kwadratowego wyniosła 38 PLN i osiągnęła poziom sprzed dwóch miesięcy. Na wynajęcie 50-metrowego mieszkania średnio trzeba przeznaczyć 1900 PLN. Największą część oferty stanowią mieszkania o czynszu niższym niż 2000 PLN (38,5%). Dużą część mieszkań można także wynająć za 2000-2500 PLN (23,2%).

Poznań

Wynajęcie 50-metrowego mieszkania w Poznaniu średnio kosztuje 1550 PLN, co daje 31 PLN za mkw. lokalu. Z ofert zgromadzonych w portalu Wynajem.pl wynika, że w stolicy Wielkopolski najłatwiej jest wynająć mieszkanie w pierwszym przedziale cenowym (poniżej 2000 PLN). Udział tych mieszkań jest największy spośród analizowanych miast i wynosi 73,8% (w czerwcu wyniósł odpowiednio 82%).

Trójmiasto

Czynsze ofertowe w Trójmieście w ostatnim czasie ulegały lekkim wahaniom. W maju średnia cena mkw. mieszkania na wynajem wynosiła 35 PLN, w czerwcu osiągnęła wartość 34 PLN, a w lipcu ponownie. Za wynajem 50-metrowego lokalu trzeba średnio zapłacić 1750 PLN. Najtaniej jest w Gdyni, a najdrożej w Sopocie. Tam też znajduje się najmniej mieszkań do wynajęcia. Najwięcej jest ich natomiast w Gdańsku. W Trójmieście przeważają mieszkania, za które trzeba zapłacić poniżej 2000 PLN (48,1 % ogółu mieszkań na wynajem wobec 59% w czerwcu).

Niektórzy najemcy już w czerwcu postanowili rozpocząć poszukiwanie mieszkania. W czerwcu dużo więcej było lokali o czynszu niższym niż 2000 PLN. Im bliżej roku akademickiego, tym trudniej o znalezienie dobrego mieszkania w przystępnej cenie. Na szczęście w tym roku uniknęliśmy szaleństwa sprzed roku, kiedy wynajmujący windowali czynsze nawet przeciętnych mieszkań. Pozytywnym sygnałem są także nowe rozwiązania dotyczące rynku wynajmu mieszkań. Ich wejście w życie z początkiem nowego roku jeszcze bardziej znormalizuje rynek.

Małgorzata Kędzierska-Urbaniak Wynajem.pl