Inwestycje.pl: Realizacja sowitych zysków na GPW

Połowa tygodnia na warszawskim parkiecie przyniosła realizację zysków z poprzednich wzrostowych tygodni, które wyniosły główne indeksy cenowe na nowe maksima lokalne, a niektóre spółki nawet pod szczyty 2007 roku. Taki wzrost musiał skończyć się przynajmniej częściową realizacją zysków, która służy między innymi realokacji portfela.

Dzisiejsze zamknięcia parkietów azjatyckich wypadło słabo, podobnie jak wczorajsza sesja na Wall Street. Japoński Nikkei 225 stracił -1,4 procent, Hang Seng oddał dokładnie -3 procent, z kolei Shaghai B-Shares wskazał na zamknięciu -2,4 procent. Kontrakty terminowe na główne amerykańskie indeksy oscylowały w okolicy ostatniego zamknięcia, zatem ich wpływ na rynek został ograniczony do neutralnego.

Inwestorzy z Europy realizowali zyski w ślad za spadkową sesją za oceanem. Jak zwykle to USA wyznaczyło termin korekty na rynkach akcji. Zarówno rynki dojrzałe jak i emerging markets traciły lub zyskiwały w podobnym tempie. Do najmocniejszych należy zaliczyć Londyn FTSE100 i Francja CAC40, które około południa zyskiwały około +0,5 procent. W gronie najsłabszych znalazły się Rosja, Turcja i Austria, przy czym ta pierwsza traciła najmocniej – ponad -2 procent.

W trakcie sesji nie poznaliśmy dotychczas istotnych danych makroekonomicznych, zatem ciężko było o impuls wzrostowy czy spadkowy z realnej gospodarki. Wiadomością dzisiejszego dnia może być decyzja FOMC dotycząca wysokości stóp procentowych. Należy podkreślić, że rynek oczekuje pozostawienia kosztu pieniądza na dotychczasowym poziomie, ale niespodzianki nie można wykluczyć. Decyzję poznamy dopiero w godzinach wieczornych czasu polskiego.

Marcin Markowski Inwestycje.pl

PRportal.pl – informacje prasowe dla biznesu