Bakalland stawia na wydajność i nowoczesność

Rozpoczęta w połowie 2008 roku rozbudowa zakładu produkcyjnego w Janowie Podlaskim, należącego do spółki Bakalland S.A., dobiegła końca. Inwestycja w nowoczesny kompleks produkcyjno – logistyczny, usprawni i zwiększy wydajność linii produkcyjnych lidera polskiego rynku bakalii.Zgodnie z pierwotnymi założeniami zakończyła się kolejna inwestycja Grupy BAKALLAND – rozbudowa zakładu produkcyjnego w Janowie Podlaskim. Modernizacja objęła m.in. rozbudowę produkcji, magazynu logistycznego i utworzenie nowoczesnego laboratorium. Istniejące już magazyny zostały zaadaptowane na dwukomorową chłodnie o kubaturze ok. 1,2 tys. m kw. Pomieszczenie wyposażono w dwa niezależnie pracujące systemy chłodzenia oraz specjalne regały typu driver-in, które służą do składowania surowców. Zwiększeniu uległy:

  • powierzchnia całkowita obecnie wynosi 9 000 mkw ( było 3500 mkw )
  • produkcja, powierzchnia obecnie wynosi 5500 mkw ( było 1500 mkw )
  • możliwości produkowania 90 mln sztuk opakowań rocznie ( było 50 mln sztuk opakowań ) – wzrost o 80%
  • możliwość logistyczne, rozładunek 80 ciężarówek dzinnie ( było 40 )
  • laboratorium – wzrost wydajności o 70% i możliwość robienia badań które wczesniej były zlecane na zewnątrz.

Fronton obiektu jest już docelowo wykonany zgodnie z zamierzeniami architektonicznymi. Wszystkie instalacje medialne (elektryczna, sprężonego powietrza, wodna, kanalizacyjna, teleinformatyczna, monitoringu) zostały także planowo wykonane.

„Dodatkowa powierzchnia magazynowa jest niezbędna ze względu na szybki wzrost sprzedaży produktów Bakalland. W roku obrotowym 2007/08, zakończonym w czerwcu 2008 r. firma sprzedała wyroby warte 189 mln zł, czyli o 25 proc. więcej niż rok wcześniej. Nowy magazyn ma zapewnić spokojną rotację produktów przez kolejne trzy lata. Firma jest jednak gotowa na dalsze wzrosty sprzedaży. – Otwarta forma projektu budowlanego (tzw. „lustrzane odbicie” kompleksu) umożliwia dwukrotne powiększenie magazynu oraz budynku produkcyjnego” – wyjaśnia Prezes Bakalland – Marian Owerko.

W zakładzie zostały zainstalowane nowe linie produkcyjne, natomiast stara część została przystosowana do wprowadzenia kolejnych maszyn i urządzeń przetwórczych. Prezes spółki zapowiada, że w nowym zakładzie firma będzie produkować bakalie nie tylko pod marką Bakalland, ale także pod marki własne, na potrzeby polskich i zagranicznych odbiorców. Obecnie wiele firm z Europy Zachodniej prowadzi audyty i jest pod wrażeniem jakości i ergonomii zakładu.

„Po tegorocznych targach Interpack – Dusseldorf oraz Taropack – Poznań, poznaliśmy najnowsze technologie, które planujemy zastosować. Ich wprowadzenie pozwoli nam w przyszłości na wytwarzanie ponad 100 mln opakowań z bakaliami rocznie” – podkreśla Rafał Kurzela, Kierownik Rozwoju Produkcji.

Dla spółki rozbudowa obiektu w Janowie jest bardzo dużym krokiem na przód. W wyniku podjętych prac podwoiły się powierzchnie magazynowe co usprawni rozładunek i załadunek, do 80 ciężarówek dziennie. Oznacza to również możliwość zaopatrywania klientów bezpośrednio z fabryk. Oprócz tego powiększono trzykrotnie powierzchnie produkcyjne. Dzięki temu zakład w Janowie Podlaskim stał się najnowocześniejszym obiektem w branży bakaliowej w Europie Środkowo – Wschodniej.

Jak widać pomimo panującego kryzysu gospodarczego BAKALLAND jest w stanie uporać się nawet z tak poważnym projektem, jak budowa nowego kompleksu produkcyjno – logistycznego. Spółka przygotowana jest finansowo i operacyjnie na uruchomienie produkcji w swoim nowoczesnym obiekcie.

PRportal.pl – informacje prasowe dla biznesu