Dlaczego Polacy umierają przedwcześnie?

Polska jest krajem o jednym z najwyższych wskaźników nadumieralności kobiet i mężczyzn przed 64 rokiem życia w Europie. Głównym powodem nadumieralności są choroby układu krążenia, które w Polsce obejmują ponad 50 % wszystkich zgonów.

I. Przyczyny

Główne przyczyny nadumieralności spowodowanej chorobami układu sercowo-naczyniowego to:

1. Nadciśnienie tętnicze

2. Podwyższony poziom cholesterolu

3. Niewłaściwe żywienie oraz wysokokaloryczna dieta:

  • nadmiar tłuszczów zwierzęcych,
  • przekraczająca normy ilość soli,
  • brak warzyw i owoców w codziennej diecie,
  • niska ilość tłuszczów nienasyconych.

II. Skutki

Czynniki te doprowadzają do nadmiernej produkcji wolnych rodników tlenowych, które powodują uszkodzenie układu krążenia przez hamowanie aktywności tlenku azotu oraz przyczyniają się do utleniania cholesterolu, który odkładając się, w naczyniach wieńcowych serca przyspiesza rozwój miażdżycy.

III. Zapobieganie

Ograniczanie produkcji nadmiernej ilości wolnych rodników tlenowych powinno odbywać się przez dostarczanie organizmowi bioflawonoidów, czyli substancji o właściwościach antyoksydacyjnych – „wymiatających” wolne rodniki, działających rozkurczająco na mięśnie gładkie naczyń krwionośnych oraz uszczelniających i wzmacniających ściany naczyń krwionośnych. W tym celu należy:

1. Spożywać 5 razy dziennie warzywa i owoce będące głównym źródłem bioflawonoidów

2. W przypadku braku warzyw i owoców w diecie stosować odpowiednią suplementację, która uzupełnia niedobory bioflawonidów i wpływa korzystnie na stan układu sercowo-naczyniowegoPrzeglądarka może nie wspierać wyświetlania tego obrazu. , co udokumentowano w badaniach klinicznych.

Materiał został zainicjowany i pozytywnie zaopiniowany przez prof. dr hab. Marka Naruszewicza kierownika Katedry Farmakognozji i Molekularnych Podstaw Fitoterapii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

PRportal.pl – informacje prasowe dla biznesu