Netia wdraża rdzeń sieci o przepustowości 40 Gb/s w oczekiwaniu na erę zettabajtów

Największy polski operator alternatywnej sieci telefonii stacjonarnej wdraża routery Cisco CRS-1 z technologią IPoDWDM, aby obsłużyć ruch w krajowej sieci szkieletowej na poziomie do 40 Gb/s

Firma Cisco poinformowała, że Netia, czołowy polski operator alternatywnej sieci telefonii stacjonarnej, wdrożył system routerów Cisco CRS-1 Carrier Routing System. Ma to przygotować sieć operatora na wzrost wymagań odnośnie łączności szerokopasmowej. Routery Cisco CRS-1 Carrier Routing System zapewniają firmie Netia niezawodną sieć szkieletową o wyjątkowej skalowalności, wysokiej dostępności i poziomie bezpieczeństwa. Ponadto Netia znajduje się w grupie zaawansowanych technologicznie usługodawców, którzy jako pierwsi na świecie będą mogli korzystać z sieciowej technologii IPoDWDM (Internet Protocol over Dense Wavelength-Division Multiplexing) obsługującej przesył do 40 Gb/s. Technologia ta pozwoli korzystać z istniejącej ogólnokrajowej podstawowej infrastruktury światłowodowej 10 Gb/s, podwyższając czterokrotnie jej pojemność bez konieczności modernizacji istniejącego systemu DWDM.

DWDM jest to metoda przesyłu wielu sygnałów z użyciem jednej linii światłowodowej, co pozwala podwyższyć przepustowość sieci. Nowatorskie rozwiązanie IPoDWDM firmy Cisco znacznie poprawia operacyjną efektywność i skalowalność sieci Netii. Dzięki temu firma ta może oferować swoim klientom wyższą przepustowość i lepszą jakość w konkurencyjnych cenach, a także wprowadzać nowe usługi, jak na przykład telewizja IP. Natomiast klienci biznesowi będą mogli korzystać z lepszej jakości usług, dostępności i przepustowości, a także wyższego poziomu zabezpieczeń. Wprowadzając technologię optycznego transpondera do platformy routingu CRS-1, Netia może obniżyć swoje zapotrzebowanie na sprzęt sieciowy, poprawić niezawodność i ograniczyć wydatki operacyjne, zmniejszając jednocześnie emisję dwutlenku węgla.

„Transmisja IP oparta na routerach zintegrowana z technologią DWDM, określana też jako IPoDWDM, to istotna innowacja, która umożliwia operatorom podwyższanie przepustowości sieci. Ta ekonomiczna, skalowalna architektura sieci jest szczególnie ważna ze względu na rosnące wymagania dotyczące przepustowości, powodowane przez transmisję szerokopasmową i aplikacje biznesowe. W większości obejmują one usługi wideo oparte na protokole IP, takie jak telewizja IP” — powiedział Mike Capuano, dyrektor ds. zarządzania rynkiem w dziale routerów i przełączników dla operatorów w Cisco.

Rosnąca popularność pracy w sieci z wykorzystywaniem funkcji wideo czy też społeczności sieciowych i aplikacji do pracy zespołowej w standardach Web 2.0 ma duży wpływ wzrost natężenia ruchu IP na światowych rynkach usług dla konsumentów i przedsiębiorstw. Prognoza Cisco Visual Networking Index (VNI) na lata 2007-2012 wskazuje, że intensywność ruchu IP w tych latach będzie wzrastać przy złożonym rocznym wskaźniku wzrostu na poziomie 46%, podwajając się niemal co dwa lata.

W rezultacie roczne zapotrzebowanie na przepustowość w światowych sieciach IP osiągnie około 522 eksabajtów, czyli ponad pół zettabajta (bajta x 1021). Tendencja ta jest również dostrzegalna w Polsce, gdzie Netia spodziewa się podwojenia natężenia ruchu sieciowego do końca 2010 roku.

„Modernizacja sieci szkieletowej poprzez wprowadzenie routerów CRS-1 z technologią IPoDWDM da nam możliwość zwielokrotnienia pojemności łączy w naszej sieci światłowodowej do 40 Gb/s” — powiedział Krzysztof Baran, dyrektor techniczny firmy Netia. „Router Cisco CRS-1 ze względu na swoją otwartą architekturę pozwoli nam na łatwą integrację z urządzeniami DWDM innych dostawców, co w efekcie obniży koszt całkowity tego rozwiązania.”

Projekt został wdrożony przez NCR Polska, Złotego Partnera Cisco i Autoryzowanego Dostawcę Technologii IOS-XR w Polsce. Dzięki głębokiej wiedzy popartej doświadczeniem i znajomości rozwiązań Cisco CRS-1 (Carrier Routing System and Service Provider IP), zespołowi NCR powierzono zarówno przygotowanie projektu technicznego jak również wdrożenie rozwiązania, które obejmowało migrację do nowej platformy CRS-1. Umowa zawarta z Netią obejmuje także bieżącą obsługę i serwis wdrożonego rozwiązania.

PRportal.pl – informacje prasowe dla biznesu