Praca za dotknięciem

W czasach kryzysu z problemem bezrobocia spotykają się zarówno mieszkańcy miast jak i wsi, młodzi i starzy, z wyższym wykształceniem i podstawowym, z doświadczeniem i bez… Jednak, o ile ci pierwsi mają większe szanse na znalezienie nowej pracy spełniając często wygórowane wymagania pracodawców, o tyle ci drudzy z uboższym CV są czasami z góry skazani na porażkę.

By zapobiegać takim sytuacjom w przyszłości, w powiatach średzkim, obornickim i nowotomyskim ruszył projekt współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.
W ramach projektu zostały stworzone trzy pracownicze portale społecznościowe:

  1. www.pracuj-sroda.pl
  2. www.pracuj-oborniki.pl
  3. www.pracuj-nowytomysl.pl,

na których młodzi ludzie znajdą praktyczne wskazówki dotyczące poprawnego pisania CV, czy też listu motywacyjnego oraz przykładowe pytania zadawane przez pracodawców na rozmowach kwalifikacyjnych.

Zostało również uruchomione specjalne forum, na którym oprócz ogłoszeń o pracę, umieszczanych bezpłatnie, zarówno przez pracodawców jak i poszukujących pracy, można również wymienić się doświadczeniami zdobytymi podczas poszukiwania etatu. Tu każdy zarejestrowany użytkownik ma swój profil, w którym może umieścić CV i list motywacyjny, co pozwala na ciągłą promocję siebie wśród pracodawców, zwiększając tym samym szanse na zdobycie upragnionej posady.

Jak czytamy na stronie jednego z portali – „Projekt jest ukierunkowany na aktywizację absolwentów szkół średnich oraz młodych, zaczynających poszukiwanie zatrudnienia i jest odpowiedzią na konieczność zaktywizowania młodzieży wiejskiej, znajdującej się u progu dorosłego życia bądź stającej przed dylematem wyboru zawodu. Działanie to ma charakter prewencyjny, mający na celu zapobieganie zasileniu przez młodych mieszkańców wsi szeregu bezrobotnych.”

Z informacji zawartych w portalach można skorzystać nie tylko w domowym zaciszu, ale również Powiatowym Urzędzie Pracy w Środzie Wlkp. oraz w Starostwie Powiatowym w Nowym Tomyślu.

By wyjść naprzeciw osobom nieposiadającym dostępu do Internetu zostały w tych placówkach ustawione tzw. kioski informacyjne (MPoint) z monitorami dotykowymi, dzięki którym bezpłatnie będzie można przejrzeć strony Powiatowych Urzędów Pracy i opisanych portali. W przeciągu najbliższych dwóch tygodni taki MPoint zostanie również umieszczony w PUP w Obornikach, jednakże już teraz można korzystać z portalu stworzonego dla powiatu obornickiego.

PRportal.pl – informacje prasowe dla biznesu