Nowa plaża nad Wisłą

300 ton piasku wiślanego, koparko-ładowarka oraz ekipa pracowników wystarczyły, by w ciągu dwóch dni po praskiej stronie Wisły powstała plaża. Już można z niej korzystać. Zainteresowane media zapraszamy jutro, tj. we wtorek, 4 sierpnia br. na godz. 11.00 na plażę przy ul. Wał Miedzeszyński, na wysokości ul. Krynicznej (mapa w załączeniu).

W spotkaniu udział weźmie: Marek Piwowarski – Pełnomocnik Prezydenta ds. Zagospodarowania Nabrzeża Wisły oraz przedstawiciele Zarządu Mienia m.st. Warszawy. Plaża została wkomponowana w dzikie otoczenie brzegu Wisły. Jedna trzecia plaży została zaplanowania jako naturalne „zatoczki” porośnięte niską roślinnością trawiastą, wkomponowane między istniejące krzewy i drzewa. Pozostała część została wykonana jako plaża piaszczysta. 480 m3 piasku wiślanego pochodzi z piaskarni Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji, na wysokości ujęć wody nad Wisłą. Prace porządkowe na terenie plaży zostały wykonane przez 30 osób pracujących w ramach Służby Brzegowej. Plaża będzie sprzątana i wygrabiana przynajmniej dwa razy w tygodniu. Na bieżąco będzie też uzupełniany piasek.

Miejsce wykonania plaży nie jest przypadkowe. To tutaj, w latach 70-tych XX wieku, istniała plaża, na której można było spotkać rzesze plażujących warszawiaków. Pomimo zaniedbania przez kolejnych kilkanaście lat miejsce to nadal było wykorzystywane jako miejsce wypoczynku i plażowania.

Plaża jest jednocześnie przystankiem promu Tramwajów Wodnych. Wszystkie przystanki promowe są systematycznie pielęgnowane przez Służbę Brzegową. Są też oznakowane.

Suma kosztów poniesionych na przygotowanie terenu pod utrzymanie plaży wraz z wykoszeniem, przygotowaniem i poprawieniem dojazdu oraz pracami wykończeniowymi to ok. 9000 zł. Inicjatorem wykonania plaży jest Zarząd Mienia m.st. Warszawy.

Służba Brzegowa została powołana na początku kwietnia br. w celu systematycznego i planowego sprzątania nabrzeży Wisły. Efekty ich pracy to:

  • 34 dni sprzątania, wykonywane przez grupy od 43 do 250 osób co daje 1508 roboczodni;
  • 2211 zebranych worków śmieci;
  • na odcinku bulwaru warszawskiego (6,8 km) dwukrotnie usunięto namuły – po wezbraniach wiosennych i czerwcowych.

Powołanie Służby Brzegowej to kontynuacja działań na terenie międzywala Wisły, rozpoczętych w ubiegłym roku. Planowe, systematyczne prace porządkowe na terenie nabrzeży Wisły to kolejny krok zachęcający warszawiaków do powrotu nad Wisłę. Został opracowany plan inwestycyjny nabrzeży, trwają prace nad ich sprzątaniem i rewitalizacją, na wiślane bulwary wraca rekreacja i imprezy masowe. Wisła ma realną szansę odzyskać swoją urodę i stać się ulubionym miejscem spędzania wolnego czasu przez warszawiaków.

PRportal.pl – informacje prasowe dla biznesu