Podsumowanie sytuacji na rynku powierzchni magazynowych w Polsce w I połowie 2009 r.

Colliers International, firma doradcza na rynku nieruchomości komercyjnych, publikuje najnowszy raport dotyczący sytuacji na rynku powierzchni magazynowych w Polsce.

Główne wnioski

Choć pierwsze sześć miesięcy tego roku przyniosło znaczny wzrost nowej podaży powierzchni magazynowej w Polsce, należy pamiętać, iż były to głównie projekty rozpoczęte jeszcze w ubiegłym roku.

Obecnie deweloperzy wyhamowali aktywność i realizują głównie obiekty na potrzeby konkretnych najemców tzw. built-to-suit. W związku z tym do końca roku możemy liczyć jedynie na nieznaczny wzrost zasobów nowoczesnych powierzchni magazynowych.

Drugi kwartał okazał się nieco lepszy od pierwszego pod względem najmu powierzchni, zatem można mieć nadzieję, że najemcy stopniowo będą powracać do negocjacji. Potrzeba jednak nieco więcej czasu, by stwierdzić, czy zaobserwowana poprawa jest chwilowa, czy daje początek nowemu trendowi na rynku.

Komentarze ekspertów Colliers International

Zdaniem Macieja Chmielewskiego, Partnera i Dyrektora Działu Powierzchni Przemysłowych i Magazynowych w Colliers International po stosunkowo mało obiecującym przełomie roku, w drugim kwartale poprawiły się nastroje i wzrosło zainteresowanie najemców, co oczywiście przełożyło się na wzrost aktywności rynkowej. “Obecna sytuacja pozwala mieć nadzieję na to, że kolejne miesiące będą coraz lepsze, jednakże na jednoznaczną prognozę na najbliższe półrocze jest jeszcze za wcześnie.” – mówi Maciej Chmielewski i dodaje: ”Niesłabnącym zainteresowaniem wśród najemców wciąż cieszy się Warszawa, co przejawia się jej wysokim udziałem w całkowitym wolumenie transakcji najmu podpisanych w pierwszej połowie bieżącego roku. Myślę, że taka sytuacja utrzyma się, gdyż mimo wzrostu znaczenia rynków regionalnych – Śląska, Poznania czy Polski Centralnej, wiele firm wciąż woli lokować swoje operacje magazynowe właśnie w rejonie Warszawy.”

„Stawki czynszu w ostatnim czasie nie uległy znaczącej zmianie i przynajmniej przez jakiś czas powinny utrzymać się na niezmienionym poziomie. W niektórych lokalizacjach, gdzie jest dużo wolnej powierzchni, którą rynkowi ciężko będzie wchłonąć w najbliższych miesiącach, może się zdarzyć, że deweloperzy zorientowani na znalezienie najemców zdecydują się na oferowanie bardzo konkurencyjnych stawek czynszu.” – mówi Tomasz Kasperowicz, Dyrektor Działu Powierzchni Przemysłowych i Magazynowych w Colliers International.

„Ostatnie miesiące nie były zbyt łaskawe dla rynku powierzchni magazynowych. Na szczęście widać pierwsze pozytywne sygnały w obszarze finansowania nieruchomości i choć droga przed nami jest jeszcze długa, to wydaje się, że rynek powinien ustabilizować się w ciągu najbliższych 12-18 miesięcy.” – dodaje Tomasz Kasperowicz.

Dział Powierzchni Przemysłowych i Magazynowych Colliers International Poland specjalizuje się w reprezentacji najemców. W ramach tej usługi koordynuje proces relokacji, renegocjacji warunków najmu lub ekspansji powierzchni magazynowo-przemysłowych firm. W ostatnim czasie dział reprezentował między innymi takie firmy jak: Leroy Merlin, Swarzędz Meble, Pregis, Fiege, Sonoco, Schneider Electric, Nestle, MEFA, CAT LC Polska, PS Trade Trans.

Raport dostępny jest tutaj.

PRportal.pl – informacje prasowe dla biznesu