Bosman wśród wikingów – rozpoczyna się XV Festiwal Słowian i Wikingów

  • by

W najbliższy weekend, w dniach 31 lipca – 3 sierpnia, w mieście Wolin, odbędzie się jedno z największych i unikalnych wydarzeń na skalę Polski i Europy – XV Festiwal Słowian i Wikingów „Wolin-Jömsborg-Vineta 2009”. Sponsorem głównym tej widowiskowej imprezy, przyciągającej od lat tysiące turystów i pasjonatów dawnych nadbałtyckich kultur, jest już po raz piętnasty marka Bosman, z portfela Carlsberg Polska.

Tegoroczna edycja festiwalu tradycyjnie zainaugurowana zostanie barwnym korowodem, w którym udział wezmą wojownicy, rzemieślnicy, grajkowie, i inni uczestnicy wydarzenia, przybyli z różnych krajów nadbałtyckich.

Różnorodność i ogromna liczba atrakcji, które rozpoczną się 31 lipca, po uroczystym otwarciu imprezy, jest imponująca – od prezentacji wczesnośredniowiecznych zawodów takich jak: tkactwo, jubilerstwo, snycerstwo, wikliniarstwo, czy bursztynnictwo, poprzez inscenizacje walk i dawnych obrzędów, oraz występy grup muzycznych, aż po wykłady zaplanowane w ramach sesji naukowej.

Podczas festiwalu nie zabraknie także, w specjalnie przygotowanych przez Bosmana ogródkach piwnych, tradycyjnego wikińskiego trunku – wszyscy uczestnicy widowiska będą mogli delektować się, na wzór nadbałtyckich ludów, świeżym, naturalnym piwem – Bosmanem Niepasteryzowanym, prosto ze szczecińskiego browaru. Odwiedzający festiwal będą mieli także okazję obejrzeć repliki obozowisk Słowian, Wikingów, pokaz niepowtarzalnych rekonstrukcji łodzi, na których wojownicy podejmowali dalekie morskie wyprawy i podbijali nowe lądy. Kolejnym i jednym z najciekawszych punktów programu będą bitwy stoczone na lądzie i wodzie oraz wyścigi słowiańskich i wikińskich łodzi. Zapowiada się prawdziwa uczta dla miłośników historycznych pojedynków.

Podczas festiwalu będzie można z bliska przyjrzeć się sztuce walki skandynawskich Wikingów, być świadkiem słowiańskiej ceremonii ślubnej, czy obejrzeć inne fascynujące inscenizacje, oparte na przekazach historycznych, takie jak chrzest pogan, pojmanie misjonarza przez Pomorzan i odbicie go przez Mazowszan, pogrzeb poległego setnika, czy targ niewolników.

Z okazji jubileuszowej edycji festiwalu odbędą się liczne koncerty, m.in.: muzyki celtyckiej, starodawnej muzyki ludowej oraz organizowany przez markę Bosman koncert Norbiego.

„Festiwal Słowian i Wikingów zajmuje ważne miejsce na kulturalnej mapie regionu zachodniopomorskiego i kraju, zdobył także renomę jednej z najlepszych imprez na skalę Europy. To wspaniałe historyczne widowisko, będące doskonałą okazją do spotkania na żywo z nadbałtycką kulturą wczesnego średniowiecza. Bosman wspiera to wydarzenie niemal od momentu zainicjowania imprezy. Odwiedzających tegoroczny festiwal czeka świetna, wspólna zabawa przy kuflu unikalnego świeżego piwa – Bosmana Niepasteryzowanego i towarzyszący festiwalowi niepowtarzalny klimat ponad tysiącletniej historii Wikingów i naszego regionu, z którym od lat związany jest Bosman” – mówi Łukasz Kwiatkowski, Junior Brand Manager marki Bosman.

Zaangażowanie sponsorskie marki Bosman komunikowane będzie na terenie imprezy w ogródkach piwnych Bosmana, na banerach, scenie, moście pontonowym, który stanowi przejście dla pieszych na wyspę Ostrów.

Dodatkowo informacja o festiwalu ukaże się na przygotowanych przez organizatora: plakatach, programach festiwalu, spotach radiowych i telewizyjnych, w Kurierze Szczecińskim, oraz na serwisach internetowych: www.wolin.pl, www.polska.pl, infoludek.pl.

Organizatorem imprezy jest Urząd Gminy w Wolinie. Patronami medialnymi Festiwalu są: TVP Szczecin, Polskie Radio Szczecin, Kurier Szczeciński, www.infoludek.pl, www.polska pl.

PRportal.pl – informacje prasowe dla biznesu