Prawie 100 milionów zagrożeń złośliwym oprogramowaniem zgłoszonych w czerwcu przez polskich użytkowników AVG

AVG Technologies przedstawia pierwsze dane uzyskane w centrum M-TRAP. Firma AVG Technologies, globalny dostawca rozwiązań bezpieczeństwa internetowego, któremu zaufało już ponad 80 milionów klientów, ogłosiła dziś pierwsze wyniki badań prowadzonych w swoim centrum badawczym M-TRAP. Centrum AVG Malware TRAP (M-TRAP – Malware Trending, Reporting, Analysis, Prevalence) zbiera i analizuje informacje o złośliwym oprogramowaniu i sposobach jego rozprzestrzeniania się w Internecie.

Naukowcy z Centrum M-TRAP badają złośliwe oprogramowanie w warunkach kwarantanny, pozyskując dane za pośrednictwem ponad 80 milionów użytkowników oprogramowania AVG na całym świecie. Dane od Polskich użytkowników rozwiązań zabezpieczających AVG, którzy zgodzili się informować o złośliwym oprogramowaniu wykrytym na ich komputerach, są gromadzone przez ekspertów z M-TRAP od stycznia tego roku. – W styczniu otrzymaliśmy od naszych Polskich użytkowników informacje o 10 milionach przypadków zagrożeń złośliwym oprogramowaniem.

Od tego czasu liczba ta systematycznie rosła, dochodząc do niemal 100 milionów w styczniu – powiedział Karel Obluk, CTO AVG Technologies, inicjator projektu M-TRAP. Dane z Polski pochodzą głównie od użytkowników darmowej wersji oprogramowania AVG Free Anti-Virus, którzy stanowią większość wszystkich polskich użytkowników AVG. Każdego miesiąca około 90 procent polskich użytkowników AVG, którzy wyrazili chęć informowania firmy o zagrożeniach wykrytych na ich komputerach, natyka się na co najmniej jeden przypadek złośliwego oprogramowania.

Wśród najczęściej pojawiających się zagrożeń znajdują się Adware. CoolWebSearch, którego rekordowa liczba zgłoszeń do AVG w miesiącu wynosiła 8 i pół miliona i przypadła na czerwiec, oraz Dropper.Generic.VUZ, z rekordową liczbą zgłoszeń wynoszącą 6,1 miliona w lutym. Jednak większość zagrożeń dopiero czeka na zidentyfikowanie. – M-TRAP wyszukuje wzajemne połączenia w celu wykrywania złośliwego oprogramowania i zapobiegania jego rozprzestrzenianiu. Wyniki naszych badań wykorzystujemy do rozwijania nowych technologii skutecznej walki przeciwko tego rodzaju zagrożeniom komputerowym – powiedział Karel Obluk.

PRportal.pl – informacje prasowe dla biznesu