L’Oreal wygrywa prestiżową nagrodę na szczycie Progressive Manufacturing

przez | 28/07/2009

Podczas piątej edycji Progressive Manufacturing, co roku organizowanej przez redakcję Managing Automation Media, eksperci ocenili 100 najciekawszych projektów IT. Nagroda od dziennikarzy Editors’ Choice trafiła w ręce przedstawicieli L’Oreal.

Decyzję podjęto po zapoznaniu się z korzyściami biznesowymi, jakie firma uzyskała po wdrożeniu systemu FlexNet (klasy MES/MOM) i integracji z systemem SAP ERP. L’Oreal zredukował koszty utrzymania międzynarodowej infrastruktury IT oraz zestandaryzował procesy produkcyjne i logistyczne w swych zakładach. Wszystkie operacje, warunkujące jakość i wydajność procesów produkcyjnych, są teraz monitorowane i zarządzane w czasie rzeczywistym. Na bieżąco prowadzona jest także genealogia produkcji.

– Opierając się na dwóch platformach FlexNet klasy MES/MOM i SAP ERP udało nam się   zintegrować z aplikacjami biznesowymi wszystkie procesy, które zachodzą na najniższym poziomie produkcji – mówi Jacques Playe, dyrektor IT w L’Oreal.

– FlexNet, który wykorzystujemy m.in. do standaryzacji procesów biznesowych we wszystkich naszych zakładach, zapewnia nam spójność globalnych operacji oraz bieżący dostęp do informacji o jakości wytwarzanego produktu. Dzięki temu możemy znacząco poprawiać wydajność naszego przedsiębiorstwa – dodaje Jacques Playe.

Wdrożenie systemu FlexNet przeprowadziła firma Apriso. Projekt był jednocześnie jednym z największych, w które zaangażowano polski zespół wdrożeniowy Apriso. Wdrożenie objęło 35 fabryk. W tym samym samym czasie FlexNet był integrowany z SAP ERP.

Pierwszy system zarządza w czasie rzeczywistym jakością, magazynem, produkcją, logistyką, genealogią oraz przepływem procesów od magazynu przyjęć aż po finalną dystrybucję. Drugi  odpowiada za planowanie finansów, zasobów ludzkich, popytu i dostaw.

Dane między dwoma systemami przepływają płynnie, bez zakłóceń, dzięki czemu zarząd firmy ma pełny podgląd tego, co dzieje się w czasie rzeczywistym we wszystkich zakładach produkcyjnych, może więc szybko reagować i na bieżąco dostosowywać produkcję do oczekiwań rynku.