Trendy dotyczące rynku internetowego w Europie Środkowo-Wschodniej – gemiusRanking – w nowej szacie

Gemius SA uruchomił  nowe wersje serwisów gemiusRanking, których celem jest przybliżenie w przystępny sposób wiedzy o internecie w wybranych krajach Europy Środkowo-Wschodniej. Za pośrednictwem stron gemiusRanking internauci mogą śledzić najnowsze zestawienia dotyczące m.in. popularności przeglądarek lub urządzeń mobilnych, z których łączą się z internetem. Obecnie publikowane są dane dla 7 krajów, a jeszcze w tym roku planowane jest uruchomienie kolejnych wersji serwisu.

Serwisy gemiusRanking dedykowane są wszystkim osobom zainteresowanym trendami na czeskim (Rankings.cz), estońskim (Rankingee.com), litewskim (Ranking.lt), łotewskim (Ranking.lv), polskim (Ranking.pl), ukraińskim (Ranking.com.ua) i węgierskim (Rankings.hu) rynku internetowym. Goście serwisów znajdą w nich zestawienia dotyczące m.in. popularności przeglądarek, systemów operacyjnych, rozdzielczości, głębi kolorów, katalogów stron WWW, wyszukiwarek, regionów i krajów, z obszaru których łączą się internauci z witrynami w danym państwie, oraz poziomu akceptacji cookies.

Główne zmiany jakie zostały wprowadzone do serwisów to nowe zasady prezentacji poszczególnych statystyk w rankingach oraz dwie dodatkowe statystyki – wersje Flash Player oraz urządzenia mobilne. Zmieniona została także nazwa serwisów na gemiusRanking oraz szata graficzna stron.

Nowe oblicze serwisu gemiusRanking (www.ranking.pl)

Dane publikowane co tydzień w serwisach gemiusRanking pochodzą z projektu badawczego gemiusTraffic, realizowanego przez firmę Gemius SA. Badanie gemiusTraffic dostarcza informacji o zachowaniu internautów na witrynach internetowych oraz stosowanych przez nich rozwiązaniach technicznych.

Nowy format prezentowania danych

Nowe oblicze serwisów to nie tylko „odświeżona” szata graficzna, ale także łatwiejsza nawigacja. Wystarczy kilka kliknięć, żeby zapoznać się z top listą nowości technicznych: jak Firefox radzi sobie w walce z przeglądarką Internet Explorer, czy Windows Vista zyskuje czy traci na popularności, czy iPhone zawojował już wszystkie rynki Europy Środkowo-Wschodniej? Dane dostępne w serwisach mogą się również przydać twórcom stron internetowych, dla których będą pomocnym źródłem informacji o tym, jakie rynki  w regionie są najbardziej zaawansowane pod względem instalacji nowych wersji Flash Player, aktualizacji przeglądarek, rozdzielczości ekranów monitorów i wielu innych kwestii technicznych.

Na stronie głównej każdego serwisu widoczne są najbardziej aktualne rankingi top 5 dla systemów operacyjnych, przeglądarek i urządzeń mobilnych. Wszystkie zestawienia dostępne są po kliknięciu w zakładkę  „Ranking” lub ikonę „Więcej statystyk”. Każde zestawienie prezentowane jest w formie wykresu oraz tabeli, domyślnie widoczne są statystyki dla trzech ostatnich tygodni. Nowością jest możliwość wybrania i porównania danych dla 3 dowolnych tygodni począwszy od 1 stycznia 2007 roku.

Nastąpiła także zmiana rozpoczęcia „tygodnia rankingowego”. W poprzedniej wersji serwisów „tydzień rankingowy” rozpoczynał się we wtorek, a kończył w poniedziałek. Obecnie statystyki siedmiodniowe zliczane są dla okresu poniedziałek – niedziela.  W związku z tym, wyniki publikowane są regularnie co środę, a nie jak to było dotychczas co czwartek.

Zmieniły się  również zasady prezentacji danych w poszczególnych rankingach. Szczegółowe informacje o minimalnych warunkach, jakie powinna spełnić statystyka, aby pojawiła się w konkretnym zestawieniu, znajdują się w sekcji FAQ „Jaki jest próg prezentacji danych?” serwisu gemiusRanking PL.

Ekscytujące nowości

Wraz z uruchomieniem nowych wersji serwisów, Gemius SA udostępnił internautom dwie nowe statystyki – wersje Flash Player oraz urządzenia mobilne, z których korzystają internauci łączący się z zasobami w danym kraju.

Statystyki urządzeń  mobilnych wzbudzają obecnie duże zainteresowanie w związku  z rosnącą popularnością modeli iPhone czy Blackberry w naszym regionie Europy. Za pośrednictwem jakich urządzeń mobilnych internauci w poszczególnych krajach Europy Środkowo-Wschodniej surfują po sieci? Gdzie króluje firma Apple i jej iPhone? Ciekawostką może być to, że spośród siedmiu krajów, dla których dostarczane są statystyki, Polska znajduje się na szarym końcu (13,43 proc. odsłon generowanych przez iPhone wg danych za okres 13 – 19. 07. 2009). Niekwestionowanym liderem są Węgry, gdzie 50,64 proc. odsłon pochodzących z urządzeń mobilnych dokonywana jest przez użytkowników tego telefonu. Na kolejnych miejscach znajdują się Łotwa (47,07 proc.), Litwa (37,97 proc.), Estonia (36,38 proc.), Czechy (34,32 proc.) oraz Ukraina (30,77 proc.).

Dane archiwalne wciąż dostępne

Za pośrednictwem stron Old.rankings.cz, Old.rankingee.com, Old.ranking.lt, Old.ranking.lv, Old.ranking.pl, Old.ranking.com.ua oraz Old.rankings.hu internauci mogą zapoznać się z archiwalnymi danymi za okres 2001 – 2007, liczonymi według liczby użytkowników (cookie). Archiwum danych od stycznia 2007 roku, liczonych już na podstawie liczby odsłon, działa na zasadzie wyboru dowolnego tygodnia w tabelkach obecnych serwisów gemiusRanking.

Statystyki dostępne w serwisach gemiusRanking można pobrać w formacie XML. Więcej informacji na temat zmian znajdą Państwo w zakładce Metodologia oraz sekcji FAQ serwisu gemiusRanking PL (Ranking.pl).

PRportal.pl – informacje prasowe dla biznesu