iMed24 uruchamia przedstawicielstwo handlowe w Irlandii i Wielkiej Brytanii

przez | 27/07/2009

iMed24 (grupa Comarch) zdecydował się na eksport oprogramowania dla sektora medycznego do Irlandii i Wielkiej Brytanii. Usługi iMed24 będą w pierwszej kolejności opierały się na polskich przychodniach działających w Irlandii i Wielkiej Brytanii oraz na lekarzach specjalistach posiadających swoje własne praktyki lekarskie.

Systemy wytwarzane przez krakowską spółkę iMed24 powalają między innymi na prowadzenie dokumentacji medycznej pacjentów w formie elektronicznej, zarządzanie ruchem pacjentów w przychodni, ale również na komunikowanie się lekarza ze swoimi pacjentami poprzez sieć Internet za pośrednictwem portalu www.imed24.pl.

Ta ostatnia cecha oprogramowania iMed24 szczególnie zainteresowała mieszkańców wysp – zarówno tych napływowych z Polski, jak też i rodzimych obywateli Irlandii i Wielkiej Brytanii.

– Polacy, którym zdarzyła się konieczność odwiedzenia placówki służby zdrowia w Irlandii, wiedzą, ile wymaga to zachodu oraz jak drogo to może kosztować – tłumaczy Sławomir Tomala, właściciel firmy Zdrova Healthcare, z siedzibą w Dublinie, która świadczy usługi przedstawicielstwa handlowego na wyspach dla iMed24.

–  Aby uzyskać świadczenia medyczne w Irlandii, trzeba spełnić dwa wymogi. Po pierwsze należy mieć dokument potwierdzający ubezpieczenie w polskim NFZ, po drugie udając się do lekarza w Irlandii, należy się upewnić, czy ma on kontrakt z irlandzką państwową służbą medyczną (General Medical Services – GMS, www.centralservicesagency.com). Takie kontrakty ma w Irlandii stosunkowo niewielu lekarzy ogólnych (General Practitioners – GP) – dodaje Sławomir Tomala. – Listę GP można uzyskać w lokalnych placówkach służby zdrowia (health boards). Przed rozpoczęciem wizyty należy przedstawić kartę ubezpieczenia zdrowotnego i podkreślić, że wizyta ma się odbyć w ramach regulacji UE. Gdy potrzebny jest specjalista, trzeba najpierw udać się do lekarza ogólnego po skierowanie i upewnić się, że ma on kontrakt z GMS.

Gdy pobyt w Irlandii trwa dłużej niż 3 miesiące, karta ubezpieczenia zdrowotnego nie znajduje zastosowania i Polaków obowiązują zasady takie same, jak obywateli Irlandii. Leczenie w Irlandii jest płatne. Można ubezpieczyć się w prywatnych towarzystwach ubezpieczeniowych od większości bądź od wybranych rodzajów kosztów leczenia. W Irlandii są dwa rodzaje służby medycznej: państwowa (publiczna) i prywatna, przy czym leczenie prywatne jest kilkakrotnie droższe niż państwowe. Cena wizyty u lekarza domowego (lekarz ogólny) wynosi od 40 do 50 EUR, u specjalisty – od 80 do 155 EUR.

Irlandzkie ustawodawstwo nie gwarantuje też pracownikom otrzymania wypłaty za dni, w których byli oni niezdolni do pracy. Tylko niektórzy pracodawcy gwarantują pensję w okresie choroby, ale tylko wtedy, gdy jest to zapisane w umowie o pracę.

Alternatywą dla drogiej służby zdrowia na wyspach będzie iMed24. Zapraszamy zainteresowane systemem iMed24 placówki lub indywidualnych lekarzy praktykujących na wyspach do kontaktu z przedstawicielem handlowym iMed24.