Bridgestone przypomina – Sprawdź opony, zanim wyjedziesz na urlop!

  • by

Miliony Europejczyków udają się właśnie na letnie wakacje. Niestety wielu z nich ponownie wyjedzie bez sprawdzenia stanu i ciśnienia w oponach swoich pojazdów. Bridgestone przypomina, że niewystarczająco napompowane  lub zużyte opony mogą mieć drastyczny wpływ na naszą wakacyjną podróż.
Dzięki ogólnoświatowej kampanii, prowadzonej od 2005 roku wspólnie z Fundacją FIA pod nazwą Pomyśl, zanim usiądziesz za kierownicą (Think Before You Drive), Bridgestone przeprowadził w Europie ponad 100 tysięcy bezpłatnych kontroli opon samochodowych. Wyniki tej inicjatywy wykazały, że 26% kierowców jeździ na oponach o zbyt niskim ciśnieniu. Praktycznie żaden z nich nie znał konsekwencji płynących z braku dbałości  o stan ogumienia, które ma ogromny wpływ na bezpieczeństwo, poziom wydatków  na paliwo oraz stan środowiska.

Dlaczego tak często jeździmy na niedopompowanych oponach? Powód jest prosty: powietrze z czasem naturalnie uchodzi z opony, zupełnie jak z balonu. Jeśli zatem regularne sprawdzanie poziomu ciśnienia w oponach oraz głębokości bieżnika nie weszło nam w nawyk, daleko w ten sposób nie zajedziemy.

Eksperci Bridgetsone wskazują trzy główne korzyści płynące z utrzymywania odpowiedniego ciśnienia w oponach.

Po pierwsze, bezpieczeństwo. Niskie ciśnienie w oponach prowadzi do utraty kontroli prowadzenia, zwiększa ryzyko poślizgu i obniża wytrzymałość opony wskutek jej naprężenia i nagromadzenia ciepła w wyniku zginania ściany bocznej.

Po drugie, niskie koszty. W skutek niskiego ciśnienia w oponach rosną wydatki związane z eksploatacją pojazdu. Nie tylko zwiększa ono opory toczenia, podwyższając tym samym spalanie, ale jednocześnie wzmaga zużywanie się bieżnika. Żywotność opony może zmniejszyć się nawet o połowę, podczas gdy ciśnienie dla przykładu zamiast wskazanego 2.2 bara, wynosi 1.0 bara.

Po trzecie, środowisko. Jazda na oponach o niskim ciśnieniu powoduje dodatkowe obciążenie dla środowiska poprzez wzrost zużycia paliwa, a w konsekwencji szkodliwych emisji CO2.

Specjaliści z Centrum Technicznego Bridgestone Europe, znajdującego się niedaleko Rzymu we Włoszech, obliczyli, że 26% kierowców, którzy podróżują  na niedopompowanych oponach, zużywa dodatkowo 3,9 miliarda litrów dodatkowego paliwa rocznie, wartego 5,1 miliarda euro. W konsekwencji ich samochody emitują do atmosfery dodatkowe 9,2 megaton CO2.

Czy Twoje opony są zużyte?

Badania przeprowadzone przez Bridgestone pokazały, że 10,3% spośród sprawdzonych samochodów miało zamontowane zużyte opony, których głębokość bieżnika była płytsza aniżeli dozwolone 1,6 mm.

Konsekwencje podróżowania na tak zużytych oponach są dobrze udokumentowane. Wśród nich można wyróżnić między innymi poważną utratę przyczepności w mokrych warunkach drogowych oraz zwiększone ryzyko przebicia opony przy dużej szybkości na autostradzie.

Najnowszy raport z Touring Mobilis – serwisu belgijskiego Automobilklubu i serwisu pomocy drogowej Touring – wskazuje 30-procentowy wzrost przebić opon w 2008 roku, w porównaniu do tego samego okresu z 2006 roku. Stwierdza on, że w obliczu trudności ekonomicznych, kierowcy, kosztem własnego bezpieczeństwa, odkładają zakup nowych opon i jeżdżą na zużytym bieżniku.

Bridgestone co roku uświadamia kierowców w zakresie konieczności regularnego sprawdzania stanu opon poprzez dwie światowe kampanie, prowadzone we współpracy z Fundacją FIA. Są to: inicjatywa Pomyśl zanim usiądziesz za kierownicą, której celem jest zwiększenie bezpieczeństwa jazdy samochodem poprzez promocję odpowiedzialności wśród kierowców, oraz kampania Make Cars Green promująca 10 zasad ekologicznego podróżowania.

PRportal.pl – informacje prasowe dla biznesu