„OscypekFest”- Żywiec 2009 – Największy Ser Góralski na Świecie

26 lipca (niedziela) na terenie Browaru w Żywcu odbędzie się IV edycja „OscypekFest – Żywiec 2009”. W czasie imprezy zostanie zrobiony „Największy Ser Góralski Na Świecie”. Organizatorem „OscypekFest” jest prekursor polskiego folku góralskiego – Kapela„PIECZARKI”

W 2008 r. udało się zrobić „Największy Ser Góralski Na Świecie” o wadze 14,5 kg w kształcie podwójnego stożka. Do produkcji zużyto ponad 100 l mleka owczego i 70 l mleka krowiego. W tym roku organizatorzy będą się starali pobić ten rekord.

26 lipca br. w Żywcu ma powstać ponad półmetrowy ser o wadze ponad 15 kg.

Do wytworzenia tego giganta zostanie przygotowana specjalna forma oraz unikalny szałas góralski. Obok miejsca wytworzenia „Największego Sera Góralskiego na Świecie” zlokalizowano zagrodę ze stadem owiec.

„Mega Ser” będzie gotowy na przełomie września i października 2009 r., gdyż niezbędne zabiegi do wytworzenia takiego olbrzyma zajmują kilka miesięcy. Najdłużej będzie trwało wędzenie. Jak co roku wyprodukowany ser zostanie przekazany na licytację w czasie Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. W ten sposób w ub. roku konto WOŚP zostało zasilone kwotą 6000 PLN.

„Celem przedsięwzięcia jest promocja serów góralskich oraz „małych ojczyzn”, gdzie od dawna kultywuje się tradycję i zwyczaje sprzed wielu lat” – mówi organizator, pomysłodawca imprezy „OscypekFest” i lider Kapeli „PIECZARKI” Paweł Pieczarka.

Czwarta edycja „OscypekFest” odbędzie się w Browarze w Żywcu.

„Grupa Żywiec wspiera OscypekFest dlatego, że jest to jedno z najważniejszych wydarzeń na Żywiecczyźnie – regionie, w którym mieszkają nasi pracownicy i gdzie od ponad stu pięćdziesięciu lat warzymy doskonale piwo. Poza tym dla mnie piwo Żywiec i żywiecki oscypek to najlepsze zestawienie” – mówi Jerzy Dwornicki, Dyrektor Browaru w Żywcu

W programie rozrywkowym zaprezentują się muzyczne zespoły regionalne, zespół Carrantuohill oraz gospodarz imprezy – kapela „Pieczarki”. Więcej informacji na oficjalnych stronach internetowych OscypekFest: www.oscypekfest.pl oraz www.pieczarki.art.pl

PRportal.pl – informacje prasowe dla biznesu