Jak kreować swój wizerunek w Internecie

To pytanie zaczyna zadaje sobie coraz więcej dyrektorów i specjalistów do spraw marketingu i promocji. Zachowania konkurencji generują coraz większe środki na promocję w sieci. Skąd ten wzrost zainteresowania Internetem? Możliwość precyzyjnego dotarcia do interesującej nas grupy docelowej czy prowadzenia akcji promocyjnych przy wykorzystaniu tanich narzędzi marketingowych to największe atuty Internetu, jako jednego z głównych narzędzi przekazu informacji. Z roku na rok nakłady na reklamę w sieci rosną. Podobnego trendu nie można zauważyć przy okazji innych środków przekazu – takich jak radio, telewizja czy prasa. Co prawda telewizja nadal jest najbardziej cenionym i najczęściej wykorzystywanym medium do promowania firmy na zewnątrz, problemem jest jednak koszt tego typu działań. Internet to środek, z którego korzystać może każdy, bez względu na posiadany budżet. To ogromny atut i szansa dla mniejszych graczy, którzy przy niewielkim nakładzie i odpowiednio opracowanej strategii mogą osiągnąć ogromny sukces.

Jak, więc wykorzystać Internet do działań promocyjnych?

Odpowiedź  na to pytanie nie jest tak prosta, jak mogłoby się wydawać – wzrastająca aktywność firm podnosi poprzeczkę, wymaga kreatywności i pomysłowości w działaniach marketingowych. Narzędzia, z których można skorzystać, są w zasadzie nieograniczone, tak jak nieograniczony jest Internet. To medium jako jedyne mieści w sobie wszystkie elementy przekazu: dźwięk, obraz czy tekst. To od nas zależy, który i jak wykorzystamy, by promować własną firmę lub oferowany produkt. Badania pokazują, że zawsze, gdy chcemy sprzedać jakikolwiek produkt, aż 75% sukcesu zależy od sposobu jego przedstawienia potencjalnemu klientowi, a jedynie 25% od właściwości i możliwości, jakie on sam nam daje. Wprowadzenie nowego, czy relaunch już istniejącego produktu wymaga od przedsiębiorstwa potężnych zasobów finansowych. Jedynie Internet umożliwia ograniczenia tych kosztów do minimum. Żyjemy w globalnej wiosce, w której informacja rozchodzi się z prędkością światła, wystarczy tylko wiedzieć, gdzie zapuścić wici i jakie narzędzia zastosować.

Z których narzędzi korzystać?

Każda sytuacja ma swoją określoną specyfikę i powinna być traktowana indywidualnie. Oczywiście wszędzie można stosować te same narzędzia, ale nie wszędzie będą przynosiły one te same rezultaty. Dbając o wizerunek firmy w Internecie należy skupić się na komunikacji. Powinna ona przybierać formę dwupłaszczyznową: z użytkownikami oraz z mediami. Tutaj znów pojawia się ogromne pole do popisu, tym bardziej, że nawet wykorzystanie elementów mniej standardowych może przynieść ogromny sukces. Jeśli mówimy o utrzymywaniu pozytywnych relacji z użytkownikami, zawsze warto równocześnie pomyśleć o udostępnieniu internautom kanałów, które umożliwią komentowanie działań firmy, kontaktowanie się z nami, czy recenzowanie naszych usług. Formularze kontaktowe, forum internetowe, czat, blog firmowy czy kanał RSS to główne narzędzia, wykorzystywane przez firmy dbające o kontakty z klientami. Powszechnie wiadomo, że znacznie większe zyski firma osiąga, jeśli współpracuje i cyklicznie sprzedaje swoje produkty stałym klientom aniżeli klientom nowym, którzy dopiero budują swoje zaufanie do danej marki. Komunikacja budzi więź i to na niej powinno nam najbardziej zależeć. Wypracowanie silnej wspólnoty, zbudowanie sieci przywiązanych do marki klientów – tylko w ten sposób uda nam się wypracować silną pozycję i nie zaginąć w gąszczu internetowych usług.

A co z mediami? Tutaj także mamy ogromny zakres możliwości. Wymaga on jednak znacznie większej cierpliwości i umiejętności. Dziennikarze stawiają coraz wyżej poprzeczkę, jeśli chodzi o nadsyłane przez nas materiały. Wpływ na ich publikację ma atrakcyjność wiadomości, a także jakość pod względem językowym i wizualnym. Pracujący w portalach i vortalach dziennikarze mają coraz mniej czasu na właściwe redagowanie artykułów, często ich przydatność oceniają jedynie po kilku pierwszych zdaniach. Stąd coraz większa popularność agencji, oferujących prowadzenie profesjonalnych biur prasowych. Dzięki temu firma ma pewność, iż publikowane materiały są wartościowe i ukazują się cyklicznie. Copywriting nie jest jednak sztuką prostą, nie każdy ma wystarczający talent i umiejętność tworzenia perswazyjnych tekstów, by podołać wymaganiom stawianym przez to niecierpliwe medium, jakim jest Internet. Dlatego tak ważnym jest, aby wiedzieć, w czyje ręce oddać losy swojej firmy.

Co z działaniami niestandardowymi?

W tym przypadku ich jakość w dużej mierze zależy od trendów i zachowań internautów, które jak wiemy, cały czas się zmieniają. Do niedawna tworzenie bloga firmowego było uznawane za narzędzie niestandardowe, dzisiaj do tej grupy zaliczamy raczej aktywność firmy na mikroblogach czy portalach społecznościowych. Działalność na popularnych wśród szerokiej rzeszy użytkowników stronach ma duże znaczenie. Aktywność w takich miejscach daje pewność, iż nasza marka czy produkt zostaną zauważone i, z pomocą profesjonalistów, odpowiednio wypromowane. Ogromne zainteresowanie użytkowników serwisami aktywizujących społeczność przyciąga reklamodawców, a co za tym idzie zwiększa koszty przeznaczone na promocję. To zmusza mniejszych graczy do wymyślania innych form promocji, dotarcia do grupy docelowej. Działania wirusowe i marketing szeptany są tego najlepszym przykładem. Tego typu narzędzia pokazują, jak w stosunkowo tani i szybki sposób można zbudować swoją popularność w sieci. Niestety firmy zapominają często, że ten obszar marketingu to swego rodzaju stąpanie po cienkim lodzie. Najmniejszy błąd przynieść może zupełnie odwrotne rezultaty. Marketing szeptany daje wiele możliwości, jednocześnie stać się jednak może mieczem obosiecznym. Źle przeprowadzona kampania, niewyważona i zbyt natarczywa prowadzi do spadku zaufania do marki. Na szczęście na rynku istnieje wiele firm, specjalizujących się w działaniach opartych na WOMM (Word Of Mouth Marketing).

Jak sami widzimy dbanie o wizerunek w Internecie to ciężka i czasochłonna praca. To nie przypadek, że coraz więcej firm decyduje się na zlecenie tego typu aktywności profesjonalistom. Konkurencja nie śpi i wykorzystuje innowacyjne sposoby na komunikowanie się z użytkownikami, a brak zdecydowanego działania zmniejsza nasze szanse na zdobycie silnej pozycji w sieci. Może się to oczywiście zmienić, jeśli tylko w firmie podjęta zostanie decyzja o zmianie strategii i wdrożeniu działań promocyjnych. Zawsze istnieje oczywiście ryzyko, że kampania nie osiągnie takiego sukcesu, jak pierwotnie zakładaliśmy. Wizerunek jednak kreuje się miesiącami, czasem nawet latami. Cierpliwość, kreatywne myślenie i optymizm to główne cechy specjalistów zajmujących się profesjonalnie działaniami Public Relations w Internecie. Ich wiedza i doświadczenie to ogromny potencjał, który zawsze warto wykorzystać.

Maciej Dutkowski

Specjalista ds.ePR

ATOM Media Interaktywne

Maciej Dutkowski jest założycielem działu marketingu i ePR w agencji interaktywnej ATOM. Odpowiada za prowadzenie kampanii wizerunkowych dla klientów agencji oraz kontakty z mediami.

PRportal.pl – informacje prasowe dla biznesu