Przejdź do treści

W kraju czy zagranicą? – wakacyjne dylematy Polek

Tego lata oszczędzamy na wypoczynku. Co 3 Polka, która w ubiegłym roku spędziła urlop zagranicą, w tym roku zrezygnuje z wakacji – wynika z badania Mondial Assistance. 

Do niedawna wyjazd latem i zimą należał do standardów. W wakacje Polki chętnie wybierały zagraniczne kurorty, gdzie upalna pogoda, dobra infrastruktura oraz godna poznania okolica  stanowiły gwarancję udanego wypoczynku. Ten rok jest inny. Uszczuplone domowe budżety zmuszają do podejmowania trudnych wyborów. Modne bikini, droga szminka czy nowy samochód dawno już opuściły listy zakupowe. Kolejną pozycją, którą Polki wykreślają, jest urlop.

Zaledwie 59% respondentek, które w ubiegłym roku wyjechały na samodzielnie zorganizowany urlop, w tym roku zamierza to powtórzyć. Co 10 – podejmie decyzję w ostatniej chwili. 30% Polek wie już na pewno, że tegoroczne wakacje spędzi w domu.

Urlopowe wyjazdy będą  krótsze i rzadsze niż rok wcześniej. W tym roku 2/3 naszych rodaczek zamierza tylko raz wyjechać na wakacje. Dwie zagraniczne podróże deklaruje zaledwie co 4 Polka. 37% skróci urlop w porównaniu do ubiegłego roku, a  27% – zamiast zagranicznego wyjazdu wybierze tańszy, w granicach Polski.

Podstawową przyczyną, dla której Polki rezygnują z urlopu jest przezorność – wynika z badania Mondial Assistance. Mimo iż na co dzień wystarcza im pieniędzy, to jako powód braku wakacji podają konieczność odmówienia sobie luksusowych przyjemności.

-Polki są bardzo rozsądne, a to właśnie one, w większości odpowiadają za domowe  budżety. Dlatego wolą odłożyć pieniądze na tzw. „czarną godzinę” niż przeznaczyć je na dość kosztowny wypoczynek. Dodatkowo wydatkom nie sprzyja niepewna sytuacja na rynku pracy. – tłumaczy Agnieszka Walczak-Kuc, Dyrektor Sprzedaży i Marketingu w Mondial Assistance.

W poszukiwaniu oszczędności Polki, które decydują się na wyjazd, poświęcają  komfort podróżowania, wybierając samochód jako tańszy środek transportu. Tylko 37% będzie podróżować samolotem.

Badanie „Urlopy 2009”  zostało przeprowadzone przez IQS and QUANT Group na zlecenie Mondial Assistance na próbie 500 osób, które w 2008 roku na własną rękę wyjechały zagranicę.