Prestiżowa nagroda „2009 Computex Taipei Design and Innovation Award” dla pierwszego na świecie projektora LED full HD – Vivitek H9080FD

Międzynarodowa organizacja iF – International Forum Design przyznała najnowszemu projektorowi Vivitek H9080FD, tegoroczną nagrodę „2009 Computex Taipei Design and Innovation Award”. Nagroda jest uznaniem  technologicznej innowacyjności i najwyższej jakości wzornictwa tego unikalnego, pierwszego na świecie, projektora full HD wykorzystującego technologię diod elektroluminescencyjnych LED.

vivitek_h9080fd-front_jpgVivitek H9080FD otrzymał tę prestiżową  nagrodę w kategorii wyświetlaczy optoelektronicznych i cyfrowego sprzętu Audio/Video.

Już  w sierpniu br. nagrodzony projektor dostępny będzie na polskim rynku w sieci partnerów handlowych firmy ViDiS – polskiego dystrybutora produktów Vivitek.

Nagrodzony przez iF – International Forum projektor Vivitek H9080FD jest nie tylko pierwszym na świecie projektorem tej klasy – o rozdzielczości 1920×1080 – wykorzystującym jako źródło światła diody elektroluminescencyjne LED ale jednocześnie urządzeniem bardzo przyjaznym środowisku.

Dzięki wyeliminowaniu tradycyjnego źródła światła projektor ma tzw. carbon footprint (ślad węglowy) o 30% niższy niż podobnej klasy tradycyjne projektory. Oznacza to, że w czasie produkcji i eksploatacji tego projektora emisja wszystkich, uznawanych za szkodliwe dla środowiska, gazów i substancji jest o jedna trzecią mniejsza niż w przypadku projektorów wykorzystujących tradycyjne żarówki.

Żywotność diod LED określana jest jako 20.000 godzin pracy, co w praktyce oznacza, że nie będą one wymienione w trakcie całego „życia” projektora – niemal 5 i pół roku pracy przy codziennej eksploatacji przez 10 godzin. Oznacza to także mniejsze koszty utylizacji zużytych komponentów. Zamknięty układ optyczny projektora powoduje mniej odpadów w postaci zużytych filtrów.

Dodatkowo, w produkcji projektora wykorzystywane są komponenty zgodne z dyrektywą  RoHS, co oznacza m.in. eliminację ołowiu z lutu używanego do montażu elementów elektronicznych oraz ze szkła, z którego wykonane są obiektywy. Papier i tektura wykorzystywana w opakowaniach i instrukcjach obsługi produkowane są z makulatury.

Nagrodzona innowacyjność

Innowacyjność czy wręcz rewolucyjność nagrodzonego rozwiązania polega na całkowitym wyeliminowaniu tradycyjnej lampy projekcyjnej i zastąpieniu jej trzema diodami LED, współpracującymi z układem wyświetlania obrazu DMD firmy Texas Instruments. Dotychczas żadnej firmie nie udało się uzyskać tak dużego strumienia światła z diod LED by zapewnić jasność 800 ANSI lumenów, niezbędną do budowy tej klasy projektora do kina domowego. Dodatkowo, eliminacja tradycyjnej lampy projekcyjnej umożliwiła pozbycie się tzw. efektu tęczy, osiągnięcie kontrastu 100.000:1 i zwiększenie przestrzeni kolorów (gamut).

Wyłącznym dystrybutorem produktów Vivitek  w Polsce jest firma ViDiS Sp. z o.o.

PRportal.pl – informacje prasowe dla biznesu