Nowe możliwości dla farmaceutów w OSOZ.pl

Farmaceuci od lat zmagają się z problemem fałszywych lub powtórnie realizowanych recept, których Fundusz nie chce refundować. Pacjenci tracą w kolejkach swój czas i farmaceutów, nie kupując leku z powodu jego braku lub zbyt wysokiej ceny. Odpowiedzią na te i inne problemy są, stosowane już przez kilka tysięcy aptek, specjalizowane rozwiązania udostępniane przez Ogólnopolski System Ochrony Zdrowia (OSOZ), które mają za zadanie, nie tylko wspomóc farmaceutów i lekarzy, ale przyczynić się do większego bezpieczeństwa i popraw zdrowia pacjentów.

Obok niewątpliwych korzyści dla pacjentów i lekarzy, w ramach przystąpienia do systemu OSOZ również farmaceuci mogą skorzystać z wielu udogodnień, wspomagających ich pracę. Powszechność korzystania z nowoczesnych technologii informatycznych wymusza na placówkach farmaceutycznych dostosowanie się do potrzeb społeczeństwa informacyjnego. Warto wyjść naprzeciw nowym oczekiwaniom i już teraz wprowadzić nową jakość w obsłudze pacjentów.

System OSOZ został zaprojektowany również po to, aby za pośrednictwem informatyzacji placówek medycznych oraz aptek, zapewnić skuteczną opiekę pacjentom na terenie całej Polski. Przygotowane w systemie moduły dla farmaceutów wspomagają ich pracę, co przekłada się bezpośrednio na bezpieczeństwo zdrowotne oraz wygodę samych pacjentów – mówi Rafał Kozioł, Dyrektor Wydziału Systemu OSOZ.

Ciekawsze serwisy OSOZ znajdujące coraz szersze zastosowanie w aptekach, to między innymi:

  • Komunikaty Głównego Inspektora Farmaceutycznego GIF, skuteczny mechanizm szybkiego powiadamiania aptek i przychodni o szkodliwych lekach wstrzymanych, albo wycofanych z obrotu przez Nadzór Farmaceutyczny. Komunikaty GIF przesłane kanałem OSOZ potrafią z ciągu zaledwie kilku minut „zablokować” na terenie całego kraju, wszystkie komputery w aptekach podłączonych do OSOZ i nie dopuścić do wydania pacjentowi, preparatu zagrażającego zdrowiu.
  • Dostępność leków on-line LOL, to pierwsze na polskim rynku rozwiązanie internetowe umożliwiające pacjentowi wybranie dowolnej apteki, a następnie sprawdzenie z domu, z pracy lub dowolnego innego miejsca, czy apteka posiada poszukiwany lek i ile kosztuje. Pacjent może nawet dokonać rezerwacji leku, który później odbierze w dogodnym terminie.
  • Recepta elektroniczna REL, to rozwiązanie dające niespotykane dotychczas możliwości współpracy między pacjentem, lekarzem i aptekarzem. Skoordynowane zarządzanie procesem leczenia podnosi bezpieczeństwo i skuteczność terapii. Recepta elektroniczna to wygodne rozwiązanie dla pacjentów przewlekle chorych, którzy bez potrzeby opuszczania domu mogą otrzymać recepty na kolejne opakowania niezbędnych leków. Recepta elektroniczna to wreszcie koniec z błędami odczytu recept papierowych i koniec z pomyłkami przy wydawaniu leków.
  • System Kontroli Recept SKR, umożliwia bieżącą weryfikację poprawności oraz autentyczności recept, skutecznie eliminując z realizacji recepty skradzione, czy kserowane. Proceder wyłudzania leków, np. do odsprzedaży z zyskiem, rzędu milionów złotych, został całkowicie wyeliminowany w aptekach korzystających z systemu OSOZ.
  • Baza Leków Unikalnych i na Ratunek BLUR, to działająca od 1993 r. swoistego rodzaju giełda wspomagająca poszukiwanie unikalnych leków ratujących życie. Osoba nagle potrzebująca unikalnego leku wpisuje charakterystyczne dane leku do serwisu BLUR, a odpowiedni komunikat jest natychmiast rozsyłany do wszystkich aptek i hurtowni podłączonych do OSOZ. Jeżeli ktoś w kraju posiada poszukiwany lek, nawiązuje bezpośredni kontakt z zainteresowaną osobą , za pośrednictwem komunikacji telefonicznej lub mailowej. Z serwisu BLUR skorzystały już tysiące osób.
  • System Kontroli Interakcji SKI, chroni pacjentów przed lekami, których jednoczesne zażywanie może być szkodliwe, a lekarzy i farmaceutów chroni przed wydaniem leków, które mogą wywołać negatywne interakcje z lekami, jakie pacjent aktualnie stosuje. Ograniczenie negatywnych interakcji leków, to przede wszystkim skuteczna ochrona zdrowia społeczeństwa, ale również zaoszczędzenie setek milionów złotych, wydawanych rocznie na „źle” współdziałające leki.
  • Ekonomiczny Serwis Apteki ESA, pozwala na bieżącą analizę struktury sprzedaży leków w  aptece i porównywanie ich najbliższym otoczeniem, województwem, czy całym krajem. Apteki o właściwej strukturze sprzedaży, posiadają najbardziej kompletny asortyment leków, a tym samym najlepiej zabezpieczają zdrowie społeczeństwa.

Ogólnopolski System Ochrony Zdrowia to pierwszy i największy w Polsce projekt z zakresu telemedycyny i EHR (Electronic Heath Rekord). To kompleksowy i długofalowy system wspomagający opiekę zdrowotną, który od blisko 20 lat jest konsekwentnie wdrażany przez KAMSOFT, producenta specjalistycznego oprogramowania dla medycyny i farmacji.

PRportal.pl – informacje prasowe dla biznesu