Dlaczego Anglicy chodzą po trawie? – W Warszawie ruszają „zielone” debaty

W sobotę,  18 lipca, o godz. 12.00 (Barka na Wiśle, przy pomniku Syrenki) odbędzie się pierwsza „zielona” debata z cyklu ŚNIADANIA NA TRAWIE. Tematem dyskusji z udziałem mieszkańców, ekspertów, urzędników będzie znaczenie parków historycznych dla współczesnych mieszkańców. Wspólnie zastanowimy się, czy jest potrzeba wprowadzania nowych funkcji (np. wypoczynkowych) do parków historycznych.

Program debaty:

1. Przykłady historycznych koncepcji zieleni dla Warszawy. Jaki jest, a jaki powinien być charakter parków zabytkowych? – Grzegorz Piątek (krytyk architektury)

Jaki jest, a jaki powinien być charakter zabytkowych parków? To pytanie dotyczy nie tylko Łazienek, nie tylko parków, ale wszelkich przestrzeni wspólnych w mieście. Łazienki Królewskie to jednocześnie park, przez który chodzi się na skróty i szacowny zabytek, do którego przyjeżdżają wycieczki. Te dwie funkcje teoretycznie nie muszą sobie przeszkadzać. A jednak kwestia tego, co wolno, a czego nie wolno w Łazienkach nie jest oczywista. Czy pozwolić siadać na trawie? Biegać? Jeździć na rowerze? Co kłóci się z charakterem parku, a co nie?

2. Parki historyczne. Dwa oblicza ogrodu w europejskiej sztuce ogrodowej – dr inż. Anna Różańska (architekt krajobrazu, SGGW)

W europejskiej sztuce ogrodowej wyróżniamy dwie podstawowe zasady komponowania przestrzeni ogrodu: geometryczną i swobodną zwaną też krajobrazową. Pierwsze ogrody, począwszy od starożytności aż do pierwszej połowy XVIII wieku miały kompozycję geometryczną. Poszczególne style (starożytność, średniowiecze, renesans i barok) różni rysunek planu ogrodu i elementy jego wyposażenia. Przykłady ogrodów geometrycznych: Villa Lante, Villa d’Este Łobzów, Mogilany (renesans), Wersal, Vaux le Vicomte, Peterhof, Wilanów, Białystok, Ogród Saski w Warszawie, Łańcut Wolbórz (barok). Ogrody krajobrazowe swoją kompozycją nawiązują do naturalnych układów roślinnych. Wśród różnorodnych grup i skupisk komponowanej roślinności usytuowane są budowle ogrodowe. Styl krajobrazowy narodził sie w Anglii, ale przykłady ogrodów są w całej Europie: Stowe, Kew Gardens, Ermenonville Łazienki Królewskie, Królikarnia, Park Skaryszewski.

3. Zieleń jest jedną z największych wartości Warszawy – Dariusz Piechowski (dyrektor Biura Ochrony Środowiska Urzędu m.st. Warszawy)

Przeplatająca Warszawę tkanka zieleni buduje system przyrodniczy miasta oraz kreuje specyficzny charakter i klimat wielu jego fragmentów. Równocześnie stanowi trzon systemu wypoczynkowego, wpływając na jakość życia mieszkańców w sferze uzależnionej od środowiska przyrodniczego – wypoczynku, sportu i rekreacji. Ile parków zarządzanych jest przez Miasto? Czy trawniki w warszawskich parkach można wykorzystywać rekreacyjnie?

4. Dyskusja Znaczenie parków historycznych dla współczesnych mieszkańców. Czy jest potrzeba wprowadzania nowych funkcji np. wypoczynkowych do parków historycznych?  Dlaczego Anglicy chodzą po trawie? Zwierzęta w parkach zabytkowych (sprzątanie po zwierzętach).

Debatę poprowadzi dr Andrzej Kassenberg. Organizatorem spotkań jest Centrum Komunikacji Społecznej Urzędu m.st. Warszawy przy wsparciu merytorycznym Biura Ochrony Środowiska, partnerem – Wydział Ogrodnictwa i Architektury Krajobrazu Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego.

„Zielone” debaty to cykl otwartych debat z udziałem urzędników, ekspertów i mieszkańców dotyczących zielonej przestrzeni Warszawy. Planowane jest sześć spotkań z mieszkańcami realizowanych w formie umownych śniadań na trawie (dwa razy w miesiącu, w soboty, lipiec – wrzesień). Kontekst historyczny oraz zagadnienia planowania i funkcjonowania zieleni w miastach są punktem wyjścia do dyskusji dotyczących warszawskiej zieleni: jaka jest, jaka powinna być, czego potrzebują mieszkańcy i czy inwestycje odpowiadają na te potrzeby.

PRportal.pl – informacje prasowe dla biznesu