Nokia Siemens Networks kontynuuje rozwój w Polsce, inauguruje nową siedzibę we Wrocławiu

Polscy inżynierowie z wrocławskiego Development Center pomagają tworzyć przyszłość sieci mobilnych. Nokia Siemens Networks oficjalnie inauguruje nową siedzibę swojego Development Center (Centrum Rozwoju) we Wrocławiu. 1200 inżynierów zajmuje się tu badaniami  i rozwojem nowych technologii telekomunikacyjnych oraz tworzeniem światowych standardów sieci nowych generacji. 

Nowe biuro, zlokalizowane w budynku Bema Plaza, będzie stopniowo rozwijane, by do końca roku 2010 pomieścić ok. 900 pracowników. Jest to już trzecia lokalizacja Nokia Siemens Networks we Wrocławiu, co potwierdza szybki rozwój Centrum.

„Nowa siedziba usytuowana we Wrocławiu podkreśla mocny związek Nokia Siemens Networks z Polską. Dowodzi także, że nasze działania przyczyniają się do pomyślnego rozwoju firmy” – powiedział Mika Vehvilainen, Chief Operating Officer w Nokia Siemens Networks. „Nasi pracownicy we Wrocławiu są częścią globalnej sieci badawczo-rozwojowej firmy. Pomagają tworzyć rozwiązania dla dzisiejszych sieci mobilnych oraz następnej generacji mobilnego dostępu do szerokopasmowego Internetu, jak Long Term Evolution. Cieszę się, że mogę wziąć udział w  uroczystości otwarcia nowej siedziby, która oznacza dalsze wzmocnienie naszych możliwości badawczo-rozwojowych w Polsce oraz podkreśla doświadczenie i kompetencje polskich inżynierów tworzących rozwiązania dla dobra naszych klientów na całym świecie”.

Od momentu połączenia działów sieciowych firm Nokia i Siemens w kwietniu 2007 roku, zatrudnienie we wrocławskim Centrum wzrosło z 600 do 1200 osób obecnie, a Centrum stało się największą jednostką badawczo-rozwojową w branży telekomunikacyjnej w Polsce  i jednym z największych pracodawców na Dolnym Śląsku.

„Jesteśmy dumni, że wrocławskie Centrum rozwija się tak szybko. Kilka miesięcy temu ogłosiliśmy plany dalszego rozwoju i dziś możemy je potwierdzić: do końca 2010 roku planujemy zatrudnić ok. 400 nowych pracowników” – powiedział Guenter Zwickl, szef Development Center.

Zgodnie z wizją przyszłości telekomunikacji, jaką ma Nokia Siemens Networks, do roku 2015 pięć miliardów ludzi na całym świecie będzie połączonych w sieci. Pojawi się wiele różnorodnych modeli biznesowych oraz upowszechni się szerokopasmowy dostęp do Internetu. Oznacza to, że wolumen transmisji danych wzrośnie 100-krotnie ponieważ ludzie będą korzystać z nowych, mobilnych usług oraz aplikacji dostępnych w Internecie.

Misją Nokia Siemens Networks jest pomoc dostawcom usług telekomunikacyjnych  w budowaniu bardziej wartościowych relacji z klientami. Działania badawczo-rozwojowe odgrywają kluczową rolę w tworzeniu nowych technologii i rozwiązań tak, aby wizja firmy oraz jej misja stały się rzeczywistością.

Biura w Bema Plaza przeznaczone są  dla pracowników zajmujących się rozwojem dzisiejszych sieci komórkowych oraz następnej generacji mobilnego dostępu szerokopasmowego, znanej jako Long Term Evolution (LTE). Do końca 2010 roku znajdą się tu również dwa nowoczesne laboratoria, dające pracownikom dostęp do najnowszych platform technologicznych środowiska pracy.

Inżynierowie we wrocławskim Centrum tworzą rozwiązania i prowadzą długoterminowe badania w wielu obszarach najnowszych technologii telekomunikacyjnych oraz sieci nowych generacji, takich jak: stacje bazowe, systemy zarządzania siecią i usługami, sieci szkieletowe, Carrier Ethernet czy sieci optyczne.

Specjaliści z Wrocławia prowadzą zaawansowane badania oraz biorą udział w tworzeniu nowych standardów telekomunikacyjnych w ramach 3GPP dla technologii sieci następnej generacji np. LTE i LTE Advanced.

Wrocławskie Centrum jest częścią  globalnej organizacji badawczo-rozwojowej Nokia Siemens Networks, liczącej około 16000 ludzi, tworzących jeden z najbardziej innowacyjnych i najzdolniejszych zespołów w tej branży. Będące częścią globalnej struktury centra badawcze, znajdują się w pobliżu ważnych rynków i dużych klientów firmy. Główne centra zlokalizowane są w: Europie oraz Stanach Zjednoczonych, Chinach i Indiach.

Nokia Siemens Networks, która jest czołowym dostawcą infrastruktury i usług dla branży telekomunikacyjnej, zatrudnia w Polsce ogółem ponad 1700 osób: w Warszawie, gdzie znajduje się centrala firmy wraz z działami sprzedaży i serwisu (m.in. Globalne Centrum Serwisowe) oraz we wrocławskim Development Center.

Nokia Siemens Networks współpracuje z większością polskich operatorów, dostarczając różnorodne rozwiązania i usługi – od szybkiego szerokopasmowego Internetu (m.in. Orange, PTC, Polkomtel), poprzez różne systemy dostępowe (Telekomunikacja Polska), infrastrukturę dla operatorów wirtualnych (Cyfrowy Polsat), transportowe sieci optyczne (Netia), aż do platform IPTV (Telefonia Dialog).

PRportal.pl – informacje prasowe dla biznesu