Internauci płaczą po Michaelu Jacksonie

Specjaliści NewsPoint przeprowadzili analizę medialnego szumu związanego z odejściem Michaela Jacksona. Najbardziej komentowanymi wydarzeniami były nagła śmierć artysty, a także transmisja ceremonii pogrzebowej.  Internet oszalał  po śmierci Michaela Jacksona –  po odejściu „Króla Popu”, liczba informacji na jego temat wzrosła kilkadziesiąt razy.

W przypadku portali internetowych średnia liczba publikacji oscylowała wcześniej wokół kilku artykułów dziennie. Z kolei liczba artykułów informujących o nagłej śmierci Jacksona osiągnęła aż 871 publikacji. Następnie zaczęła stopniowo maleć, by jeszcze raz wzrosnąć do 231 publikacji w dniu 7 lipca, kiedy to odbywała się oficjalna uroczystość pogrzebowa.

Nieco inaczej zareagowali przeciętni użytkownicy internetu. Sam fakt śmierci Jacksona wywołał wśród nich tak samo duże poruszenie, jak wśród redaktorów portali internetowych – 27 czerwca pojawiło się 1268 wzmianek na blogach i forach. Podobnie jak w przypadku portali internetowych, z dnia na dzień wzmianek o artyście było coraz mniej, do 8 lipca, kiedy liczba postów na blogach i forach wzrosła aż do 581. Różnica w czasie reakcji na to wydarzenie tradycyjnych mediów online i mediów społecznościowych zapewne wynika z faktu, że o ile portale zapowiadały samą ceremonię pogrzebową, o tyle internauci bardziej byli skłonni dzielić się opiniami już po obejrzeniu transmisji z niej. Ceremonia i ujawniane przez media kolejne okoliczności związane ze śmiercią artysty budziły największe emocje internautów, a także stały się przyczynkiem do dyskusji o jego dokonaniach artystycznych.

Metodologia: monitorowane hasła to fraza „Michael Jackson” we wszystkich odmianach. Analiza objęła wszystkie 2300 polskojęzyczne portale monitorowane przez NewsPoint i NewsPoint UGC w okresie 10 czerwca – 10 lipca 2009 r.

PRportal.pl – informacje prasowe dla biznesu