Gryzonie w odwrocie?

Inżynierowie prześcigają  się w wymyślaniu coraz to nowszych urządzeń  zastępujących tradycyjną myszkę. Czyżby więc nadchodził  jej kres? Jak wskazują badania firmy Gartner niemal miliard ludzi na całym świecie korzysta z myszki komputerowej. Jednak według prognoz w przeciągu kilku lat ich liczba ma się zmniejszać. Trudno wyobrazić sobie, co mogłoby zastąpić zwykłą mysz, skoro to małe urządzenie jest wręcz niezbędne do pracy. W chwili obecnej istnieją 3 typy myszy: laserowa, diodowa oraz najstarszego typu, mechaniczna. Coraz częściej słychać jednak o całkiem nowych sposobach kontrolowania komputera.

Rozwój tradycji

Rozwój nowych urządzeń sterujących obrał dwie drogi. Pierwsza to ewolucja dotychczasowych rozwiązań o coraz to nowe funkcje zapożyczone z innych powszechnie używanych osiągnięć techniki. Wynika to z przyzwyczajenia wielu ludzi do tradycyjnej już myszki. Najnowszym osiągnięciem w tej dziedzinie, są myszki wertykalne, które działają  w powietrzu. Ich rozwój w dużym stopniu zawdzięczamy firmie Logitech. Najnowsza propozycja tej firmy to MX Air. Urządzenie to łączy możliwości zwykłej myszki  z możliwościami pilota, czyli obsługą praktycznie wszystkich urządzeń elektronicznych, jakie znajdują się w domu czy w biurze.

Kolejnym przykładem ewolucji myszki jest v-mouse, która może być również  wykorzystywana, jako wskaźnik podczas prezentacji. Można nią  pracować praktycznie na każdej powierzchni, łączy zalety myszki i tabletu. Nowo opracowywanym prototypem jest natomiast Sphere firmy Moixa – mysz w kształcie kuli, z wbudowanym żyroskopem  i dodatkowym ekranem. Zastosowany pomysł pozwala na lepszą kontrolę komputera oraz szybki podgląd wybieranych plików czy stron.

Udoskonalona nowoczesność

Drugą drogą  są rozwiązania zupełnie innowacyjne. Nietypowe kontrolery, jak: dżojstik, kierownica, pistolet świetlny, mata taneczna, wykorzystywane były do tej pory głównie do gier. Nowościami w tej dziedzinie może pochwalić się firma Nintendo, która w swoich konsolach wykorzystuje Wii, czyli kontroler reagujący na ruch z głośnikiem wbudowanym  w Wiilot. Jednakże do pracy na komputerze bardziej użyteczne okazują się inne nowinki techniczne – ekrany dotykowe. Specjaliści przewidują znaczący wzrost urządzeń kontrolujących komputer właśnie za pomocą dotyku. Tego typu rozwiązania można spotkać choćby w popularnym urządzeniu – iPhone. Krokiem na przód jest także nowy produkt firmy Microcoft, czyli ekran dotykowy o nazwie Microsoft Surface, który w całkowicie nowy sposób pozwala na współdziałanie z wirtualnym światem

„Microsoft Surface jest w pełni interaktywnym centrum rozrywki sterowanym dotykiem, dzięki któremu użytkownicy mogą doświadczyć całkowicie nowych wrażeń w trakcie korzystania  z komputera. Za pomocą ruchów dłoni możemy np. oglądać, powiększać i obracać zdjęcia, przeglądać mapy, grać w gry komputerowe czy rysować i prowadzić prezentację. Jest to kolejny przykład rozwiązania, które pozwala urzeczywistnić wizję komputerów sterowanych bez pomocy dodatkowych kontrolerów.” – powiedział Piotr Kaniowski Technology PR Specialist firmy Microsoft

Sterowanie całkowicie bezdotykowe do niedawna wydawało się niemożliwe. Takie rozwiązanie bardziej pasowało do filmów fantastyczno – naukowych niż do realnego użytku. A jednak, Neural Impulse Actuator firmy OCZ, to urządzenie, które pozwala na kontrolowanie komputera myślami. Produkt wykorzystuje do sterowania sygnały fizjologiczne – EEG (Elektroencefalografia) pobierane przez zestaw trzech elektrod umieszczonych na głowie. Kierowanie komputerem przy pomocy fal mózgowych i ruchu mięśni twarzy sprawia, że użytkownik osiąga znacznie szybsze reakcje w wirtualnych zmaganiach. Może również służyć jako urządzenie do sterowania komputerem, surfowania po Internecie oraz jako element rehabilitacji i leczenia różnych zaburzeń.

Sprzedaż tego typu sprzętu pokazuje nam, że Polacy, są zainteresowani nowinkami technicznymi, lecz wciąż myszka pozostaje niekwestionowanym liderem. Można to zauważyć na aukcjach fruli.pl jednym z niewielu miejsc w sieci, gdzie można nabyć to urządzenie. „Fruli.pl poszukuje wszelkich nowinek technicznych, które jednocześnie  będą atrakcyjne dla naszych użytkowników. Dlatego też zdecydowaliśmy się na Neural Impulse Actuator. Jednakże z obserwacji wynika, że w naszym serwisie częściej sprzedają się tradycyjne myszki oraz inne zaawansowane kontrolery do gier.

Najprawdopodobniej  w sieci powinno być więcej opinii na temat tego urządzenia tak, by każdy z użytkowników miał szansę na wyrobienie sobie własnej. Dopiero wtedy produkt ten będzie miał szansę na zawojowanie rynku” – powiedziała Agnieszka Gierus, dyrektor marketingu fruli.pl

Na dzień dzisiejszy kontrolery odmienne od myszki raczej nie wyprą jej całkowicie z rynku. Świetnym potwierdzeniem tej tezy, są aukcje internetowe, takie jak Allegro czy fruli.pl, gdzie produkty firmy Logitech i Microsoft wciąż znajdują wielu nabywców. Nie można jednak wykluczyć, że w ciągu najbliższych kilku lat nastapi całkowity przełom i produkty typu OCZ Neural Actuator czy Microsoft Surface, staną się podstawowymi urządzeniami do kontroli komputera. A wtedy rzeczywistość filmowa stanie się naszą rzeczywistością.

PRportal.pl – informacje prasowe dla biznesu