F-Secure przejmuje Steek SA

Firma F-Secure Corporation ogłosiła przejęcie spółki Steek SA, będącej jednym z największych europejskich producentów oprogramowania do archiwizowania i zarządzania danymi online. Firma Steek SA znana jest z usług, dzięki którym konsumenci mogą przechowywać, udostępniać i zarządzać swoimi plikami za pomocą komputerów oraz telefonów komórkowych.

Akwizycja wzmocni pozycję F-Secure na rynku oprogramowania ochronnego dostarczanego jako usługa przez dostawców Internetu oraz operatorów mobilnych na całym świecie. Zarówno nabywane w ramach transakcji rozwiązania, jak i partnerskie umowy z operatorami uzupełniają istniejącą działalność F-Secure. Potencjał obu firm sprawia, że F-Secure zyskuje nowe możliwości wzrostu na błyskawicznie rozwijającym się rynku stacjonarnych i mobilnych usług szerokopasmowych.

Kimmo Alkio, prezes i dyrektor generalny F-Secure, powiedział: „Włączając technologię firmy Steek oraz jej umowy z operatorami do F-Secure, wzmacniamy naszą pozycję konkurencyjną na rynkach SaaS (oprogramowanie  jako usługa – Software as a Service). Przejęcie to jest naturalnym krokiem w realizowanej przez F-Secure strategii poszerzania oferty usług o wartości dodanej. Transakcja wpisuje się w nasze dążenie do innowacji i wzrostu w obszarze usług internetowych.”

Zgodnie z założeniami, w drugiej połowie 2009 r. (po konsolidacji), przejęcie poprawi przychody Grupy uzyskiwane od operatorów o 2-3 miliony EUR i wpłynie w niewielkim stopniu na rozwodnienie zysku na akcję (EPS). Jednocześnie zarząd szacuje, że w dłuższej perspektywie przejęcie znacząco poprawi przychody Grupy od operatorów, już w 2010 r. przyczyniając się do zwiększenia EPS.

Zgodnie z umową, cena zakupu bez gotówki w kasie i zadłużenia, wyniosła 27,5 mln EUR. Ponadto F-Secure może dopłacić w 2010 r. maksymalnie 2,5 mln EUR w zależności od wyników przejętej firmy. Kwota transakcji zostanie zapłacona w gotówce i sfinansowana z aktywów bieżących firmy. Umowa o przejęciu została podpisana i zamknięta. Przejmowana firma będzie konsolidowana z działalnością Grupy od lipca 2009 r.

Spółka Steek SA powstała w 2002 r. w Bordeaux we Francji. Stanowiła prywatną własność funduszy venture capital: Innovacom i AGF Private Equity, a także jej zarządu.  Strategia Steek koncentruje się wokół rozwiązań dla operatorów. Firma tworzy i dostarcza oprogramowanie do przechowywania i zarządzania danymi online dla użytkowników indywidualnych oraz małych i średnich firm. Sieć współpracujących operatorów obejmuje takie podmioty jak SFR (Francja), Virgin Media (Wielka Brytania), TDC (Dania), Singtel (Singapur) i Terra (Hiszpania), które łącznie mają ponad 2,2 miliona aktywnych użytkowników. Jako firma w fazie wzrostowej, Steek odnotował w 2008 r. ponad 300-procentowy wzrost przychodów do 2,5 mln EUR, wykazując przy tym stratę w kwocie 0,7 mln EUR.

PRportal.pl – informacje prasowe dla biznesu